مفید بوده و اونو تغییر داده.

به گفته بِن کاسنوچا، مهم ترین جمله از کتابش اینه:

«سریع ترین راه واسه تبدیل شدن به فردی که آرزویش رو دارین اینه: با افرادی رفت و اومد کنین که هم حالا به جایی که آرزوی شماس، رسیدن.»

 

 

«یکی از راه های خلاقانه اندیشیدن اینه که چیزای عادی رو به رقابت بکشین و درباره شون فکر کنین، چیزایی رو که مسلم و روشن فرض می کنین. مثلا از خودتون بپرسید به چه دلیل این میز چار پایه داره و زیربنای ساخت اون همیشه یه جوره؟ درست مثل کودک کنجکاوی که دائم سؤال می کنه. سعی کنین با افرادی رفت و اومد داشته باشین که این طرز فکر رو دارن تا غریزه و انگیزه تغییر رو در خودتون پیدا کنین».

چیجوری واسه تغییر راه شغلی رزومه بنویسیم

راهنمایی واسه برنامه ریزی راه شغلی؛ چیجوری در راهی درست قرار بگیریم؟ - قسمت 2 آرایش ، زیبایی و مدل لباس

یک راه خوب در جهت برنامه ریزی راه شغلی، نوشتن رزومه ای اثر میذاره. فرقی نمی کنه واسه چه کاری خواسته می نویسید، سعی کنین رزومه ی شما فقط فهرستی از حقایق کسل کننده نباشه. این به ویژه هنگام تغییر راه شغلی مهمه. رزومه ی شما باید خلاصه ای از مهمترین تجربهاتون باشه. به این فکر کنین که تجربهاتون تا به امروز، چیجوری در شغل جدیدتون به شما کمک می کنن؟

از خودتون بپرسید: «۱۰ ثانیه پس از خوندن رزومه ی من، چی رو ازم به خاطر میارن؟ من رو چیجوری توضیح می کنن؟»

اگه فقط، فهرست سوابق تحصیلی و کاری خود رو نوشته باشین، واسه کسی اهمیت نداره. اینا کمترین مواردی هستن که روی اونا تأکید میشه. به مواردی در رزومه اشاره کنین که خواننده رو به ادامه خوندن تشویق کنه. شاید خیلی از چیزایی که شما عادی فرض می کنین، واسه بقیه جذاب باشه. از نوآوریا و خلاقیت هاتون بگید. از مسؤلیت هاتون در شغل قبلی بگید. از موفقیت هاتون بگید. از یک کار شگفت انگیز! وگرنه، رزومه ی شما مثل همه رزومهای دیگر می شه و این چیزی نیس که شما می خواید.

راهنمایی واسه برنامه ریزی راه شغلی؛ چیجوری در راهی درست قرار بگیریم؟ - قسمت 2 آرایش ، زیبایی و مدل لباس

خلاقیت-خلاق

وقتی با دوستان و شاگردانم کار می کنم و رزومهای اونا رو بررسی می کنم، متوجه میشم که پنجاه تا شصت درصد کلمات زائد هستن و احتیاجی به آوردن شون در رزومه نیس. به خاطر درج همین جملات زائد، این افراد موفق نمی شن رزومهای تأثیرگذاری بنویسن. سعی کنین چیزای اضافی رو حذف کنین و خلاصه ای از بهترینا رو بنویسین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   راز موفقیت کسب و کارای کوچیک چیه؟ - قسمت 2

نکاتی که باید به یاد داشته باشین:

  • فرمت و نوع کاغذ اهمیت زیادی نداره.
  • سعی کنین سبک نوشتن شما، متکلف و پیچیده نباشه.
  • اگه سابقه تحصیلی خارق العاده ای دارین، اونو در رأس فهرست سوابق خود بذارین تا نظر خواننده به ادامه رزومه جلب شه.
  • فقط به نوشتن دانشگاهای قبلی، سال تحصیلی و رشته اصلی تحصیلی اکتفا نکنین. من سوابق تحصیلی خودم رو این جور نوشتم: «کارشناسی علوم، فناوری و جامعه (STS)، کهادِ روان شناسی» و این موارد رو اضافه کردم: «شامل کارای عملی به توضیح زیر: تشویق، کارآفرینی، علوم کامپیوتر، رفت و امد آدم و رایانه (HCI)، تحقیق و طراحی، روان شناسی و بررسی هدف». من از سابقه کار عملی خودم استفاده کردم و برند خودم رو ساختم تا خواننده رو به ادامه خوندن رزومه ام تشویق کنم. شمام می تونین از این بینش استفاده کنین.
  • هیچوقت در رزومه ی خود از واژه «کارورز» به عنوان سابقه کار استفاده نکنین. کارورزی شغل نیس. دست کم این واژه رو تنها به کار نبرین، مثلا بنویسین: «کارورز فناوری».
  • اگه واسه یک شغل بازاریابی خواسته میدید، فرد بازاریاب می خواد بدونه شما چه کارایی رو به عنوان سابقه کار در رزومه ی خود درج کردین؟ پس بدون اینکه این سؤال مستقیما از شما پرسیده شه، جواب اونو در رزومه بذارین.
  • هر زمان که می تونین از اعداد استفاده کنین، به ویژه اعداد گیرا و مربوط به موضوع، مثلا «من به بیشتر از دو هزار و پانصد شاگرد درس دادم».
  • از بازده و حاصل کاراتون بنویسین. هر کسی می تونه از کارایی که انجام داده بنویسه، اما عده ی کمی می تونن از نتایج کاراشون بنویسن.
  • به چیزایی فکر کنین که بتونین کمیت شون رو در رزومه مشخص کنین.

منبع : iwillteachyoutoberich