یک هستن مثل ژل شست وشوی صورت نوتروژینا که بدون چربیه و واسه برطرف کردن جوش مفیده یا تونر اسکین مدیکا که شامل روغن درخت چای و اسید سالیسیلیکه. بنزوئیل پروکساید هم واسه افرادی که پوست حساس و با استعداد جوش دارن مفیده. پن اکسیل (PanOxyl) ۵ درصد و محلول بازسازی کننده ی پرواکتیو (Proactiv) هم نمونه هایی از اجناس پیشنهاد شده هستن.

پوست خشک

اگه پوست تون خشکه، باید به دنبال کرمای بازسازی کننده یا مرطوب کننده ای باشین که دارای کلسترول، سرامید و اسیدهای چرب باشن؛ مثلا اجناس مناسب پوستای حساس ِ داو (Dove)، سراوه (CeraVe) و آتوپالم (Atopalm). از مصرف فومای پاک کننده و صابونایی که ممکنه لیپیدهای لازم پوست تون رو از بین ببرن پرهیز کنین.

پوست حساس

ترکیبات ضدالتهابی واسه پوستای حساس بهترین اثر رو دارن. اگه پوست تون حساسه، بهتره اجناس شامل بابونه، شیرین بیان، خیار، گاوچشم، اسید سالیسیلک و سلنیوم رو انتخاب کنین.

پوست مقاوم

اگه پوست تون مقاومه می تونین هر نوع محصول مراقبت از پوستی رو که دوست دارین استفاده کنین، چون لایه بیرونی پوست شما مقاومه و می تونه از لایه های زیری در برابر آلرژنا و مواد آسیب رسان محافظت کنه. اما خیلی از اجناس مراقبت از پوست ممکنه واسه شما خوب عمل نکنن چون نمی تونن به پوست تون نفوذ کنن.

پوست پیگمانته

محلولای شامل هیدروکینون، اسید موجیک، آربوتین، تیروستات و عصاره درخت توت در برطرف کردن لکای صورت مفیدند. ویتامین C و رتینوئید هم مؤثر هستن به ویژه اگه نوع پوست تون مقاوم، پیگمانته، چروک دار و خشک (یا چرب) باشه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   مرجع آگهی و نیازمندیها : سایت دو فانوس

پوست چروک دار

اگه پوست شما چین وچروک داره از اجناس رتینوئید و آنتی اکسیدان مثل ایده بنون، فرولیک اسید و ویتامین C استفاده کنین. مصرف آنتی اکسیدانای خوراکی مثل عصاره پلی پودیوم لوکوتوم «Polypodium leucotomos» و انار هم پیشنهاد می شه.

اگه همه این شکلای مختلف رو کنار هم قرار بدیم، یک پوست خشک، مقاوم، پیگمانته و چروک دار و یک پوست چرب، مقاوم، پیگمانته و چروک دار با استفاده از رتینوئیدها به میزان زیادی وضعیت بهتری پیدا می کنه و چین وچروکا و رنگدانهای پوستی هم کمتر می شه. پوست خشک به مرطوب کننده ی ترمیمی نیاز داره، درحالی که واسه پوست چرب عنصر اسید سالیسیلیک ضروریه.

سردرگم شدید؟!

ترکیبات و عناصر به ظاهر معجزه آسایی که در اجناس مراقبت از پوست وجود دارن بی فایده ان و به جای اینکه شرایط پوست تون رو بهتر کنن، باعث سردرگمی و ناامیدی تون شدن؟ اصلا عجیب نیس! چون صنعت لوازم آرایشی و بهداشتی تجارتیه که در اون واسه جلب مشتری بر سر صدها نوع محصول رقابت می شه. خیلی از این برندهای معروف ادعای هر چیزی رو دارن، از برطرف کردن چین وچروکای انجام شده تا سفت و محکم کردن پوست. خیلی از این ادعاها بر مبنای تحقیقات علمی ساده هستن، اما سند و مدرکی وجود نداره که حتما نتایج وعده شده حاصل شن. پس واسه اینکه بفهمین در این بازار پرهیاهو کدوم محصول مناسب پوست شماس، پیشنهاد می کنیم به متخصص پوست مراجعه کنین.

منبع : webmd.com