شاید شمام در زندگی روزهایی رو تجربه کردین که از ته دل، دوست داشته اید پدرتون پولدار بود، یا به عبارت خودمونی تر، دوست داشته اید بچه پولدار باشین و شاید تموم شکستای مالی و غیرمالی زندگی تون رو به گردن والدین خود انداختین. این طرز تفکر واقعا قشنگ نیس. کافیه نگاهی به فهرست ثروتمندترین افراد در سال ۲۰۱۶ در مجله فوربز بندازین: بیل گیتس با ۷۵ بیلیون دلار درآمد در بالا قرار گرفته و آمانیکو ارتگا با ۶۷ بیلیون دلار، وارن بافت با ۶۱ بیلیون دلار و… رده های بعدی رو به خود اختصاص دادن. ارسطو می گه:

راز پولدار شدن میلیاردهای معروف چیه؟  آموزشی

 

«ما بهش چیزی که منظم انجام میدیم بدل میشیم، پس برتری یک فعل نیس، بلکه یک عادته.»

 

 

تا به حال از خودتون پرسیده اید که راز پولدار شدن بیل گیتس و بقیه ثروتمندان چیه؟ اونا چه ویژگیایی رو به عادت تبدیل کردن و چیجوری با تکیه بر توان خود، به موفقیت دست پیدا کردن؟ در این مقاله می خواهیم به این سؤالا جواب بدیم. با ماهمراه باشین.

۱. ثروتمندان هدف گذاری می کنن

راز پولدار شدن میلیاردهای معروف چیه؟  آموزشی

ثروتمندان اهدافی دارن که اونا رو پولدار می کنه. هیچکی اتفاقی پولدار نمی شه، واسه پولدار شدن باید اول نیّت کنین؛ یعنی به طور روشن و مشخص باید به خودتون بگید: «من می خوام پولدار بشم». با تأکید بر این هدف، انگیزه شما بیشتر می شه و همه اقدامات و سعی هاتون طبق رسیدن به هدف قرار میگیره. وقتی هدفی نداشته باشین مقصدی هم در کار نیس؛ اما با مشخص کردن چشم انداز و تعیین هدف واسه خود، به تصویری از آینده دست پیدا می کنین که بسیار شیرین و جذابه؛ پس سعی می کنین در راه رسیدن بهش قرار بگیرین و مؤثرتر عمل کنین.

۲. ثروتمندان بر یک کار مشخص تمرکز دارن

راز پولدار شدن میلیاردهای معروف چیه؟  آموزشی

لیزر، سخت ترین وسایل رو هم برش می ده و به هر چیزی نفوذ می کنه. فکر می کنین دلیل چیه؟ لیزر، ویژگی عجیب و نامتعارفی داره؛ اشعه ی لیزر متمرکزه و تموم قدرتش رو بر نقطه ای مشخص از یک شی ء متمرکز می کنه و اون قدر این کار رو ادامه می ده که نقطه نامبرده ذوب می شه. ثروتمندان مثل لیزر هستن. اونا اهداف مشخص و بزرگی تعیین می کنن. به اهداف خود پایبند هستن و همه سعیای خود رو واسه رسیدن به اهداف شون متمرکز می کنن. اونا اون قدر سعی می کنن تا به اهداف شون برسن. اما آدمای معمولی متمرکز نیستن. آدمای معمولی هر چه پیش بیاد رو خوش میدونن یا اگه هم ناخوش میدونن، در هیچ رخدادی تصمیم گیرنده نیستن. اگه می خواید راز پولدار شدن رو بدونین؛ هدف، سعی و تمرکز داشته باشین.

۳. ثروتمندان وقت رو طلا میدونن

راز پولدار شدن میلیاردهای معروف چیه؟  آموزشی

برایان تریسی می گه: «ثروتمندان، دستاوردشان رو هر ساعت محاسبه می کنن و نه در آخر ماه یا آخر سال». چون قدر زمان رو خوب میدونن. با این روش خوب درمی یابند که چه موقع و با چه کاری زمان خود رو تلف کردن. ثروتمندان هر کاری رو طبق زمان بندی دقیق انجام میدن و حتی واسه یک دقیقه هم ارزش قائل ان. اونا وقت خود رو پای تلویزیون یا شبکه های اجتماعی تلف نمی کنن. پس شمام به جای اینکه این قدر صفحات اجتماعی «ریچ کیدز» و… رو بالا و پایین کنین، برنامه ریزی داشته باشین و قدر وقت تون رو بدونین.

راز پولدار شدن میلیاردهای معروف چیه؟  آموزشی

۴. ثروتمندان کمتر از درآمدشان خرج می کنن

راز پولدار شدن میلیاردهای معروف چیه؟  آموزشی

همیشه کمتر از درآمدتان خرج کنین یا به زبون بازاریای قدیمی، سعی کنین دخل تون خیلی بیشتر از خرج تون باشه. افرادی که دید خوبی در اقتصاد ندارن، هیچ وقت پولدار نمی شن به خاطر اینکه به محض افزایش موقتی درآمد، شروع به خرج کردن می کنن و هزینه هاشون زیاد می شه. پس اگه می خواید پولدار شید، این شعار سنتی رو آویزه ی گوش تون کنین: «همیشه ۱۰ درصد درآمد خود رو ذخیره کنین». اما یادتون باشه که این تنها یکی از شروط لازم واسه پولدار شدنه. باید هوش خود رو به کار بگیرین. وارن بافت باور داره:

«چیزی که رو که بعد از خرج کردن باقی مونده، ذخیره نکن؛ چیزی که رو که بعد از ذخیره کردن باقی مونده، خرج کن.»

 

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   راهنمای مراقبت از پوست در تابستون "

همیشه حواس تون به بودجه ای که تنظیم کردین باشه و حساب و کتاب درآمد و مخارج تون رو داشته باشین.

۵. ثروتمندان سخت کار می کنن

راز پولدار شدن میلیاردهای معروف چیه؟  آموزشی

ثروتمندان اصلا تنبل نیستن. اونا سخت کار می کنن. خواهش می کنم مثالای افرادی رو که اجداد پولدار داشتن، کنار بذارین. تازه اگه بحث ثروت بچه پولدارها هم باشه، نباید از یاد برد که «پولدار ماندن» آسون تر از «پولدار شدن» نیس. اگه ثروت شما از آسمان هم بر سرتون باریده باشه، واسه نگهداری از اون باید کار و سعی کنین. کسی که همیشه کار و فعالیت می کنه همیشه در جریان شرایط محیطه و پس فرصتای بیشتری واسه کار و رشد داره. ثروتمندان از جنگ با سختی و کار زیاد، ترس ندارن و دست به کارایی میزنن که بیشتر افراد عادی دور و بر اونم نمی بچرخن.

۶. ثروتمندان همیشه در حال یادگیری و رشد هستن

راز پولدار شدن میلیاردهای معروف چیه؟  آموزشی

هر چه بیشتر بدونین، درآمد بیشتری دارین. یادگیری، شما رو قوی می کنه. هر چند کار و سعی لازمه ی پولدار شدنه، اما شرطی کافی واسه این نیس. قبل از کسب درآمد باید به ارزشی که در مقابل کسب درآمد عرضه می کنین، فکر کنین و تنها راه پیشرفت این ارزش، رشد و یادگیری پیوستهه. همیشه سعی کنین مهارتای جدید و پس تجارب تازه کسب کنین.

۷. ثروتمندان با ثروتمندان اوقات می گذرونن

راز پولدار شدن میلیاردهای معروف چیه؟  آموزشی

افراد پولدار معمولا دوستانی مثل خودشون دارن. از قدیم گفتن: «دوستانت رو نشون بده تا بفهمم کی هستی». شاید الان شما خیلی پول و پله ای ندارین و در گروه متمولین جای نمی گیرین، اما رفت و اومد با افراد پولدار بر منش و سبک زندگی شما اثر می ذاره. جدا از اینکه اینکه فرصتا و محیطای جدیدی رو هم تجربه می کنین.

۸. ثروتمندان همت دارن

راز پولدار شدن میلیاردهای معروف چیه؟  آموزشی

ثروتمندان هیچ وقت تسلیم نمی شن. پولدار شدن یهو و یهویی رخ نمی ده. پولدار شدن، حاصل چند سال سعی و شکست و پیروزی توأمه. شاید در سفر به طرف هدف، بارها سرمایه خود رو از دست بدین. اما با درس گرفتن از اشتباهات و کسب تجربه، آخرش استقلال مالی کسب می کنین و به آرزوهایتان می رسین.

۹. ثروتمندان به شکلی حساب شده خطر می کنن

راز پولدار شدن میلیاردهای معروف چیه؟  آموزشی

افراد پولدار عاشق خطر کردن یا به قول فرنگیا، خطر کردن هستن. وقتی تصمیم بگیرن که کاری رو بکنن، بی محابا به طرف اون می دوند و هر چه در راه واسه شون پیش بیاد رو قبول می کنن. بعضی وقتا با اتفاقات غیرمنتظره روبه رو می شن و بعضی وقتا فرصتای دلپذیر و اتفاقی، سرعت شون رو بیشتر می کنه. شجاع باشین، اما یک شجاعِ منطقی و جرأت شروع کردن داشته باشین. اگه دوست دارین که هیچ خطری شما رو تهدید نکنه، پس باید هیچ کاری نکنین و در خونه بمونین. شروع کنین و نترسین؛ اما دقت کنین و آمادگی روبرو شدن با هر مشکلی رو پیش بینی کنین. به خاطر اینکه ممکنه مشکلی بر سر راه شما سبز شه، کنار نکشید و یادتون نرود که همه تخم مرغ هاتون رو در یک سبد نذارین .

۱۰. ثروتمندان دست و دلباز هستن

راز پولدار شدن میلیاردهای معروف چیه؟  آموزشی

این افراد بسیار بخشنده ان. اگه به داستان زندگی هر کدوم از اونا نگاه کنین، می فهمین که اونا بسیار آدم دوست هستن. مثلا راکفلر، بیل گیتس، اندرو کارنگی و خیلیای دیگر، فعالیتای زیادی در مورد ی امور خیریه دارن.

امیدوارم ۱۰ راه حل گفته شده، انگیزه پولدار شدن رو در شما بیدار کرده باشه. راز پولدار شدن در یک کلام، تغییر عادتای روزانه شماس ی هدف و انگیزه. واسه پی بردن به راز پولدار شدن، باید خودتون رو دقیق نگاه کنین و با عزمی جزم و تلاشی خستگی ناپذیر، سعی کنین. اگه هم روزی پولدار شدید، دعایی به جون نگارنده ی این سطور هم بکنین.

منبع : lifehack


دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید