عوامل مختلفی هستن که بر زندگی زن و شوهرا اثر می ذارن، ولی تا به حال به تاثیرگذاری دو طرف به همدیگه فکر کردین و معنی اونو میدونید؟ تا به حال براتون پیش اومده که همسرتون در مسئله ای نسبت به نظر شما بی خیال نسبت به موضوع باشه یا حتی به شما اجازه بیان باور درباره اونو نده؟ اگه جواب شما مثبته، با ما همراه باشین تا با یکی از مهم ترین آسیبای زندگی زناشویی، دلیل و راه حلای پیشنهادی واسه از بین بردن اون و راز خوشبختی در زندگی زناشویی آشنا شید.

دکتر جون گاتمن پژوهشگریه که رفتار ۱۳۰ تازه عروس و داماد رو در بلندمدت بررسی کرده و نتایج اونو در کتابی به نام «هفت اصل واسه داشتن ازدواج موفق» چاپ کرده. در این کتاب گفته شده مردانی که به نظر و عقاید همسرشان احترام می ذارن و اونا رو قبول می کنن، ازدواج شادتری دارن. احتمال جدایی هم در این زن و شوهرا به مراتب کم تره.

راز خوشبختی در زندگی زناشویی چیه؟  آموزشی

واسه روشن شدن بحث، برخورد دو زوج به نام پیمان و سیما رو واسه تون مثال می زنیم. پیمان که همیشه می گه که زن و شوهرا باید واسه داشتن ازدواج پایدار و و پر از شادی در موارد زیادی با هم تفاهم و شباهت داشته باشن، در عمل رفتار دیگری از خود نشون می ده. اینجا بخشی از مکالمه ی این دو نفر رو مرور می کنیم:

پیمان: «من و دوستام تا آخر هفته می خوایم بریم ماهیگیری. امشب راه می افتیم».

سیما: « ولی دوستای من جمعه صبح بین اینجا و منم واسه تمیز کردن خونه به کمکت نیاز دارم. قبلا هم بهت گفته بودم. چه جوری از یاد بردی؟ میشه فردا صبح بری؟».

«به چه دلیل یادت رفت من و دوستام هم قراره بریم بیرون؟ نمی تونم برنامه رفتن مون رو عقب بندازم. تا چند ساعت دیگه میرم».

سیما عصبانی می شه، کنترلش رو از دست می ده و در حالی که پیمان رو «عوضی خودخواه» می نامد، ناسزاگویان از آشپزخانه بیرون میره.

پیمان که فکر میکنه همسرش اونو خوار و کم کرده، با عصبانیت تلویزیون رو روشن می کنه و مشغول تماشای فوتبال می شه.

هنگامی که سیما به اتاق برمیگرده تا با اون صحبت کنه، پیمان می گه که نمی خواد بحث رو ادامه بده. سیما به گریه میفته. پیمان ماشینش رو بهونه کرده و از خونه بیرون میره.

نپذیرفتن نظر طرف مقابل

راز خوشبختی در زندگی زناشویی چیه؟  آموزشی

همیشه هم اینطور نیس که ازدواج از لحظه های غلیان خشم و شکایت و انتقاد زن و شوهرا از هم نجات پیدا نکنه. راه هایی هم واسه خلاصی از این مشکلات هست. رابطه بین زن و شوهرا هنگامی به مشکل برمی خورد که اونا در برابر واکنش منفی همدیگه، به جای جبران کردن حالت منفیِ پیش اومده مقابله به مثل می کنن.

دکتر گاتمن در کتابش گفته ۶۵ درصد مردها در بحث با همسران شون، با نشون دادن واکنش منفی آتیش اختلاف پیش اومده رو شعله ورتر می کنن.

واکنش پیمان به این خاطر نیس که متوجه عصبانیت سیما شده، بلکه اون در مقابل سیما جبهه گرفته و با رفتارش غیرمستقیم بهش می فهماند که از دستش شاکیه. پیمان می خواد با زبون بی زبانی به همسرش بگه که به چه دلیل برنامه اونو از یاد برده.

چار رفتار ویرون گر انتقاد، جبهه گرفتن، تحقیر و پرهیز از ادامه دادن بحث نشونه آشکاری از مقاومت مرد در برابر قبول کردن نظر همسرش در رابطه.

در این مقاله قصد نداریم تموم تقصیرا رو به گردن مردها بندازیم. در اصل، ازدواج رابطه ای دوطرفهه و زن هم به اندازه مرد در اون نقش داره. زنان هم هم اینجور باید به نظرات همسران شون احترام بذارن، ولی طبق گزارش گاتمن بیشتر زنان در مورد مردها این نکته رو رعایت می کنن. این مورد در زنانی که از ازدواج خود ناراضی هستن هم دیده شده.

البته نمی گیم که زنان هیچ وقت از شریک زندگی شون عصبانی نمی شن یا نارضایتی شون رو بیان نمی کنن، فقط به این معناه که زنان نظر مردها رو در تصمیم گیری هاشون جویا می شن و حتی اونو عملی می کنن. طبق نظرسنجیای انجام شده، مردها به این مورد بی توجه ترن.

آمارهای دکتر گاتمن نشون میدن هنگامی که مرد تمایلی به تقسیم قدرت خود با همسرش نداره و می خواد که به اصطلاح حرف، حرف خودش باشه، ۸۱ درصد احتمال میره که ازدواج اونا به طلاق بینجامد.

مردها چه نکاتی رو باید از زنان بیاموزند؟

الان شاهد کتابای مختلفی هستیم که میگن «مردها مریخی و زنان ونوسی هستن». از نظر کلمه ای این جمله درست نیس، چون همه ما در زمین زندگی می کنیم و نه در سیارهای دیگر! ولی در اون کنایه ای پنهون که به فرقای موجود بین زن و مرد اشاره می کنه.

ریشه ی این فرقا به دوره کودکی برمیگرده. بذارین مثالی از بازی بچه ها بزنیم. هنگامی که پسربچها با همدیگه بازی می کنن، روی برد و باخت متمرکز می شن و نه بر احساسات خود یا بقیه ی بازیکنان. در صورتی که یکی از پسرها بین بازی آسیب ببینه، بقیه از کنار این مسئله بی خیال نسبت به موضوع میگذرن. از نظر اونا بازی باید در هر صورتی ادامه پیدا کنه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   راهنمای انتخاب عینک مناسب با توجه به فرم صورت و رنگ پوست 

راز خوشبختی در زندگی زناشویی چیه؟  آموزشی

دختربچه اولویت رو به مسائل احساسی می ده. هنگامی که دختربچه ای بین بازی گریه کنان به دیگری بگه: «دیگه دوستیمون با هم تموم شد»، بقیه دخترها بازی رو متوقف می کنن و فقط هنگامی که اونا رو دوباره با هم آشتی دهند، بازی ادامه پیدا میکنه. دکتر گاتمن در کتاب «هفت اصل واسه داشتن ازدواج موفق» به این نکته اشاره می کنه و می گه: «باید قبول کنیم که بازیای دخترونه، دختران رو بیشتر واسه قبول مسئولیت ازدواج و تشکیل خونواده آماده می کنه، چون این بازیا بر روابط بین افراد تمرکز بیشتری دارن».

راز خوشبختی در زندگی زناشویی چیه؟  آموزشی

البته مثل هر اصلی که استثنا هم داره، مردها و زنانی رو می بینیم که از این قانون پیروی نمی کنن. مثلا زنانی رو می بینیم که احساسات رو به عنوان «دلیلی مزاحم در روابط اجتماعی شون» می بینن یا مردانی هم هستن که به احساسات بقیه بها میدن. طبق یافته های دکتر گاتمن ۳۵ درصد از مردها دارای هوش هیجانی هستن.

زن و مرد: دو راه متفاوت از هم

مردی که هوش هیجانی خود رو تقویت نکرده، به دلیل ترس از دست دادن قدرتش به نظرات همسرش در زندگی زناشویی بهایی نمی ده. هم اینجور هم زن اینجور مردی از نظرات اون پیروی نمی کنه.

مردی که هوش هیجانی بالایی داره، به دلیل احترامی که واسه همسرش قائله به احساسات اون علاقه نشون می ده. با وجود اینکه اینجور مردی احساساتش رو به شکل ی همسرش بهش نمیگه، می تونه یاد بگیره که چیجوری بهتر با اون رابطه برقرار کنه.

هنگامی که همسر این مرد نیاز داره با اون صحبت کنه، از دیدن برنامه تلویزیونی مورد علاقه اش دست می کشه و پس از خاموش کردن تلویزیون به حرفای اون گوش می ده. اینجور مردی هنگامی که درمورد کارای روزمره ی زندگی شون صحبت می کنه، به جای کلمه «من»، «ما» رو به کار می بره. اون دنیای همسرش رو درک می کنه، اونو تشویق می کنه و هنگام صحبت با همسرش رویش رو به طرف اون برمی گردونه تا به یه جور بهش احترام گذاشته باشه. در کل مردی که هوش هیجانی بالایی داره نسبت به مردی که بدون هوش هیجانیه، در زندگی زناشویی خود موفق تر عمل می کنه.

از آنجایی که مردها بااحساس از بیان علاقه و احساسات خود ترس ای ندارن پدر بهتری هم می شن. اونا به فرزندان خود یاد می گیرن که به احساسات و شخصیت خود احترام بذارن. دکتر گاتمن نام این کارکرد رو «آماده سازی عاطفی» گذاشته.

راز خوشبختی در زندگی زناشویی چیه؟  آموزشی

از آنجایی که مردهاِ دارای هوش هیجانی با همسر خود رابطه عمیقی برقرار می کنن، همسران شون هنگامی که اونا مواردی مثل استرس، ناراحتی یا خوشحالی رو تجربه می کنن همراه شون هستن.

چیجوری اخلاق پذیرش عقاید رو در خود پرورش بدیم؟

راز خوشبختی در زندگی زناشویی چیه؟  آموزشی

دکتر گاتمن باور داره مردانی که در برابر قبول کردن نظرات همسرشان ایستادگی می کنن، ناخودآگاه این کار رو انجام میدن. قبول کردن باور ی شریک زندگی یه جور طرز فکر و مهارته. این مهارت رو می تونین با اهمیت دادن و توجه کردن همیشگی به همسرتون در درون خود نهادینه کنین. این توجه از راه های زیر بدست میاد: در نظر گرفتن خاطرات مشترکی که با همسرتون دارین و خصوصیات شخصیتی اون، بیان اشتیاق و تشویق خود نسبت به همسرتون و قبول کردن پیشنهاداتی که اون واسه بهبود رابطه تون می ده.

هنگامی که با همسرتون بر سر مسئله ای اختلاف نظر پیدامی کنین، بهترین راه حل اینه که به باور ی اون احترام بذارین و واسه آشتی پیش قدم شید. مواردی رو که بر سر اونا کوتاه نمی آیید شناسایی کنین و به دنبال موضوعی باشین که هر دو بر سر اون به توافق می رسین. با رعایت نکات فوق می تونین بحث پیش اومده رو خوب پشت سر بذارین.

بذارین نکاتی رو که گفتیم با مثال مون روشن کنیم. پیمان، فشاری رو که واسه تنها بودن در تمیزکردن خونه به سیما وارد شده، درک می کنه. شاید پیمان نتونه برنامه گردشش رو تا فردا صبح به تعویق بندازه، ولی می تونه دیرتر از خونه بیرون برود تا به سیما کمک کنه. یا اگه هم نتونه بخشی از تمیز کردن منزل رو که همیشه به عهده ی خودش بوده بکنه (مثل جاروبرقی کشیدن و …)، سیما می تونه اونو صبح و قبل اینکه دوستانش برسن تموم کنه. اینطوری پیمان هم کمی زودتر از خونه بیرون می زنه و پیش دوستانش میره. در کل اگه زوج هم اینجور با شرایط هم کنار بیان، مشکل شون رو حل می کنن.

قبول کردن نظر شریک زندگی تون بیشتر از چیزی که فکر می کنین براتون احترام، قدرت و پذیرفته شدن به ارمغان میاره. اگه می خواید ازدواج خوشحال و پایداری داشته باشین، سعی کنین بیشتر از اینکه به برد خودتون فکر کنین به شریک زندگی تون بها بدین.

برگرفته از businessinsider.com

 


دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید