استیو سیبولد (Steve Siebold)، نویسنده ی کتاب «ثروتمندان چه جوری فکر می کنن؟» حدود ۳ ده با ثروتمندان جهان مصاحبه کرده تا بفهمد که چی اونا رو از بقیه جدا می کنه. اون باور داره که این فرق بیشتر به شکل فکر اونا برمیگرده و رابطه بسیار کمی با خودِ پول داره. بیایید این مقاله رو با هم بخونیم تا با ۲۱ راز موفقیت ثروتمندان جهان از زبون آقای سیبولد آشنا شیم.

راز موفقیت ثروتمندان جهان چیه؟  آموزشی

 

جینا راینهارت (Gina Rinehart) ثروتمندترین زن جهان، زمانی خیلی مورد انتقاد رسانه ها قرار گرفته بود، چون در یک مقاله گفته بود که مردم عادیِ حسود، به جای سعی واسه رسیدن به خوشبختی، وقت شون رو با خوش گذرانی، سیگار کشیدن و فعالیتای اجتماعی پُر می کنن.

اما اگه اون راست بگه چه؟ واقعا چه فرقایی بین مردم عادی و ثروتمندان هست؟

۱. مردم عادی فکر می کنن «پول» دلیل همه شرارتای دنیاست، افراد پولدار فکر می کنن «فقر» ریشه ی همه شرارت هاست

مردم عادی رو شست وشوی مغزی دادن. اونا فکر می کنن افراد پولدار، یا خوش شانس هستن یا متقلب. واسه همین پولدار شدن در کشورهای کم درآمد، خجالت زدگی به دنبال داره. ثروتمندان جهان میدونن که پول ضامن خوشبختی نیس، اما زندگی رو آسون تر و لذت بخش تر می کنه.

۲. مردم عادی فکر می کنن خودخواهی «گناه» است، ثروتمندان فکر می کنن خودخواهی «حُسن» است

ثروتمندان پیشرفت می کنن تا خودشون رو خوشحال کنن. اونا خودنمایی نمی کنن که می خوان دنیا رو نجات بدن. مشکل اینجاست که دیدِ مردم عادی به این قضیه منفیه و همین، اونا رو فقیر نگه می داره. اگه از خودتون مواظبت نکنین، نمی تونین به کس دیگری کمک کنین. نمی تونین از چیزی که ندارین، مایه بذارین.

۳. مردم عادی به فکر «قرعه کشی و شانس» هستن، مردم پولدار به «عمل و اقدام» فکر می کنن

هنگامی که مردم عادی دست روی دست می ذارن تا در فلان قرعه کشی برنده شن و دعا می کنن که موفقیت به سراغ شون بیاد، ثروتمندان مشغول حل مشکلات شون هستن.

مردم عادی فقط منتظر لطف خدا، دولت، رئیس یا همسرشان هستن و خودشون هیچ کاری انجام نمی دن. اونا جدا از اینکه اینکه زمان شون رو از دست میدن، این طرز فکر و روش زندگی رو هم در جامعه گسترش میدن.

۴. مردم عادی فکر می کنن واسه کسب ثروت حتما باید تحصیلات رسمی داشته باشن، مردم پولدار به یاد گرفتن علم خاص باور دارن

تعداد خیلی از مشهورترین افراد جهان تحصیلات کمی دارن و ثروت شون رو مدیون همین علم خاص شون هستن.

در همین حال افراد عادی فکر می کنن مدرک فوق لیسانس و دکتری، راه رسیدن به ثروته، چون اونا در یک خط فکری اسیر شدن که اونا رو از سطحِ آگاهی بالا دور می کنه. افراد پولدار به «وسیله ها» علاقه ای ندارن، تنها «هدف» واسه شون مهمه.

۵. مردم عادی در فکر روزهای خوبِ «گذشته» هستن، ثروتمندان رؤیای «آینده» رو دارن

میلیونرهای خودساخته، پولدار شدن چون سعی می کنن خودشون رو به رقابت بکشن و آرزوها، هدفا و ایده هاشون رو در یک آینده نامعلوم به تصویر بکشن.

مردمی که فکر می کنن بهترین روزهای زندگی شون گذشته، به کم پولدار می شن و معمولا هم دچار ناراحتی و افسردگی هستن.

۶. مردم عادی نسبت به پول دیدگاهی احساسی دارن، مردم پولدار درباره پول منطقی فکر می کنن

یک فرد باهوش، تحصیل کرده و موفق می تونه در یک لحظه به یک فرد ترسو تبدیل شه که فقر تموم ذهنش رو کنترل می کنه و بزرگ ترین آرزوی اقتصادی اش اینه که در زمان بازنشستگی از نظر مالی تأمین باشه.

ثروتمندان مشهور با دیدگاه منطقی ای که درباره پول دارن، میدونن که پول دقیقا چیه. اونا میدونن که پول یک وسیله حساسه که فرصتا و انتخابای زیادی رو در اختیار آدم قرار می ده.

۷. افراد عادی پول رو با انجام کارایی که دوست ندارن، به دست میارن، ثروتمندان علایق شون رو دنبال می کنن

راز موفقیت ثروتمندان جهان چیه؟  آموزشی

از دید مردم عادی، افراد پولدار همیشه در حال کار کردن هستن، اما یکی از هوشمندانه ترین سیاستای ثروتمندان جهان اینه: اونا کاری رو که دوست دارن، انجام میدن و راهی پیدا می کنن که از اون پول دربیاورند.

از طرف دیگر مردم عادی کارایی رو که دوست ندارن، قبول می کنن، چون به پولش نیاز دارن و مدرسه و جامعه به اونا یاد داده میزان پولی که به دست میاد، باید با میزان سعی جسمی یا ذهنی شون برابر باشه.

۸. افراد عادی از خودشون انتظارات کمی دارن تا هیچ وقت ناامید نشن، افراد پولدار سرشون واسه رقابت درد می کنه

روان شناسان و کارشناسان بهداشتِ روان معمولا مردم رو تشویق می کنن که در زندگی شون انتظارات کمی داشته باشن تا مطمئن باشن که هیچ وقت ناامید نمی شن.

هیچکی هیچوقت با آرزوی داشتن ثروت، به خودش ضربه نمی زنه. همه با رؤیاهایشان زندگی می کنن، بدون اینکه انتظار زیادی داشته باشن.

۹. مردم عادی فکر می کنن باید کاری بکنین تا پولدار شید، ثروتمندان فکر می کنن باید چیزی در درون تون داشته باشین تا پولدار شید

به خاطر همینه که افرادی مثل دونالد ترامپ از میلیونر بودن تا قرضی نه میلیارد دلاری رو تجربه می کنن و درنهایت ثروتمندتر از قبل می شن.

درحالی که مردم عادی روی کار کردن و نتیجه فوری از کارشون تمرکز می کنن، افراد بزرگ از هر تجربه ای درس می گیرن و رشد می کنن، چه این تجربه شکست باشه چه موفقیت. اونا میدونن که درنهایت می خوان به یک ماشین موفقیت انسانی تبدیل شن که خروجیای عالی تولید می کنه.

۱۰. مردم عادی فکر می کنن واسه پول درآوردن به پول نیاز دارن، مردم پولدار از پول بقیه استفاده می کنن

تفکر غالب ممکنه به مردم بگه که واسه به دست آوردن پول، باید پول داشته باشین، اما سیبولد می گه که مردم پولدار از اینکه از پول بقیه واسه سرمایه گذاری استفاده کنن، نمی ترسند.

مردم پولدار میدونن اینکه آدم اون قدر پول نداشته باشه که واسه چیزی بده مسئله ای نیس، سؤال اصلی اینه که اون چیز، ارزش خریدن، سرمایه گذاری کردن یا دنبال کردن رو داره؟

۱۱. مردم عادی فکر می کنن که تجارت طبق منطق و سیاست جلو میره، ثروتمندان میدونن که تجارت طبق احساسات و طمع پیش میره

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   راز موفقیت خلاق ترین ذهن ها چیه؟ 

سرمایه گذاری در بورس، از فرمولای ریاضیِ اقتصادی پیروی نمی کنه.

افراد پولدار میدونن اون چیزی که بازارهای اقتصادی رو پیش می بره، ترس و طمع هستن و این رو در همه معامله ها و تمایلات شون دید می کنن.

آگاهی داشتن از طبیعت آدما و تأثیری که این مسئله بر معاملات شون داره، به اونا یک برتری هدفمند می ده تا از قدرت نفوذشون واسه به دست آوردن ثروتِ بیشتر استفاده کنن.

۱۲. مردم عادی بالاتر از تعادل شون زندگی می کنن، مردم پولدار زیر تعادل شون زندگی می کنن

باید کمتر از سطح درآمدتان خرج کنین و به رازی که ثروتمندان قرن هاست استفاده می کنن، توجه کنین: پولدار شید تا بضاعت داشته باشین.

مردم پولدار کمتر از سطح درآمدشان خرج می کنن. با اینکه ممکنه اون قدر پول داشته باشن که بتونن مثل پادشاهان زندگی کنن، اما می خوان به اندازه ثروت شون واسه آینده کنار بذارن.

۱۳. مردم عادی به فرزندان شون یاد میدن چه جوری زنده بمونن، مردم پولدار به فرزندان خود یاد میدن چه جوری پولدار شن

پدرها و مادرهای پولدار از همون کودکی فرزندان شون رو با مفاهیم «فقر» و «ثروت» آشنا می کنن.

راز موفقیت ثروتمندان جهان چیه؟  آموزشی

بعضی از مردم عادی فکر می کنن والدین پولدار به بچه هاشون یادمی دن که مردم عادی رو پایین ببینن، چون اونا فقیر هستن. این درست نیس. اونا به فرزندان شون یاد میدن که جهان رو واقعی ببینن. اون طوری که جامعه واقعا هست. اگه بچه ها ارزش ثروت رو زود بفهمن، احتمال اینکه در آینده براش سعی کنن، بیشتره.

۱۴. مردم عادی اجازه میدن پول اونا رو مضطرب کنه، مردم پولدار آرامش فکری شون رو در ثروت پیدا می کنن

راز موفقیت ثروتمندان جهان چیه؟  آموزشی

دلیل اینکه افراد پولدار، ثروت بیشتری به دست میارن اینه که اونا پذیرفته ان پول می تونه بیشترِ مشکلات رو حل کنه.

مردم عادی ثروت رو به عنوان فسادی می بینن که ضروریه و هیچ وقت هم تموم نمی شه اما باید به عنوان بخشی از زندگی اونو تحمل کرد. اما ثروتمندان جهان پول رو به عنوان یک آزادی بخش بزرگ می بینن که اگه به اندازه کافی از اون داشته باشن، می تونن واسه خودشون آرامش فکری بخرن.

۱۵. مردم عادی بیشتر از اینکه یاد بگیرن، به دنبال «سرگرمی» هستن. مردم پولدار بیشتر از سرگرمی به دنبال «یادگیری» هستن

راز موفقیت ثروتمندان جهان چیه؟  آموزشی

با اینکه افراد پولدار خیلی روی تحصیلات عادی واسه به دست آوردن ثروت سرمایه گذاری نمی کنن، اما قدر توانایی یادگیری بعد از تموم شدن تحصیلات رو میدونن.

اگه در خونه ی یک فرد پولدار راه برید، اولین چیزی که می ببینن یک کتابخونه ی بزرگ پر از کتاب هاییه که واسه آموزش خودشون استفاده کردن تا موفق شن.

مردم عادی رمان، مجله های سرگرم کننده و روزنامهای پر از شایعه رو می خوندن.

۱۶. مردم عادی فکر می کنن ثروتمندان افاده ای هستن، مردم پولدار فقط می خوان با آدمایی که مثل خودشون فکر می کنن سروکار داشته باشن

دیدگاه منفی ای که ذهن مردم عادی رو مسموم می کنه، همون چیزیه که اونا رو از افراد پولدار دور و بیزار می کنه. افراد پولدار حوصله ی افسردگی و بدبختی رو ندارن. این معمولا به اشتباه به عنوان خودستایی تفسیر می شه.

زدن برچسبِ «افاده ای» به آدمای پولدار، یکی دیگر از کارهاییه که افراد عادی انجام میدن تا حس بهتری نسبت به خودشون و راهی که واسه متوسط بودن انتخاب کردن، داشته باشن.

۱۷. مردم عادی روی «پس انداز» تمرکز می کنن، افراد پولدار روی «کسب ثروت» تمرکز می کنن

راز موفقیت ثروتمندان جهان چیه؟  آموزشی

سیبولد فکر میکنه که افراد پولدار به جای اینکه پول هاشون رو پس انداز کنن، روی چیزایی که قراره با خطر کردن به دست بیارن، تمرکز می کنن.

مردم عادی اون قدر روی کوپنا و صرفه جویی تمرکز می کنن که فرصتای مهم رو از دست میدن. حتی در اوج بحرانای اقتصادی هم هیچ وقت ثروتمندان مثل بقیه ی مردم به پولِ کم فکر نمی کنن. اونا استادِ تمرکز کردن روی پولِ زیاد هستن.

۱۸. مردم عادی پول شون رو در جای امن نگه می دارن، مردم پولدار میدونن چه زمانی باید خطر کنن

«نفوذ» شعار ثروتمندانه. هر سرمایه گذاری ای ممکنه بعضی وقتا شکست بخورد، اما ثروتمندان میدونن که مهم نیس چه اتفاقی بیفته، اونا همیشه می تونن پول بیشتری به دست بیارن.

۱۹. مردم عادی دوست دارن راحت زندگی کنن، ثروتمندان آسایش رو در دودلی می بینن

بیشتر ثروتمندان واسه قبول کردن خطری که ممکنه اونا رو به یک میلیونر تبدیل کنه، سرودست می شکنن. این چالشیه که مردم عادی نمی تونن خیلی راحت با اون زندگی کنن. در طرز تفکر مردم عادی، آرامش جسمی، روانی و احساسی مهم ترین هدفه.

ثروتمندان جهان یاد می گیرن که میلیونر شدن راحت نیس و نیاز به آرامش می تونه ویرانگر باشه. اونا یاد می گیرن وقتی که در یک حالت دودلی همیشگی هستن، آرامش داشته باشن.

۲۰. مردم عادی هیچ وقت ارتباطی بین سلامتی و پول برقرار نمی کنن، مردم پولدار میدونن پول می تونه جون تون رو نجات بده

درحالی که خیلی از مردم عادی بر سر برنامه سلامتی ثروتمندان جروبحث می کنن، مردمِ خیلی پولدار، در مؤسسه ی بسیار ممتاز «مراقبت از سلامت» ثبت نام می کنن. اونا یک مبلغ عضویت سالیانه قابل توجه پرداخت می کنن که واسه شون دسترسیِ ۲۴ ساعته به یک دکتر خصوصی رو جفت و جور می کنه. این مؤسسه تعداد خیلی کمی عضو داره.

بعضی از ثروتمندان این طرح رو اجرا کردن و حتی دکترا رو مجبور کردن که در همسایگی اونا زندگی کنن.

۲۱. مردم عادی فکر می کنن که باید بین «خونواده » و «ثروت» یکی رو انتخاب کنن، ثروتمندان میدونن که می تونن هردو رو با هم داشته باشن

راز موفقیت ثروتمندان جهان چیه؟  آموزشی

راز موفقیت ثروتمندان جهان چیه؟  آموزشی

این طرز فکر که کسب ثروت به بهای وقت نگذاشتن واسه خونواده، بهونه ای بیش نیس.

مردم عادی شست وشوی مغزی داده شدن و باور دارن که این یک معادله. ثروتمندان میدونن که اگه با دیدگاهی پر از عشق و وفور نعمت با رقابتا برخورد کنن، می تونن هرچه می خوان، داشته باشن.

منبع : businessinsider


دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید