دکتر تراویس برادبری (Travis Bradberry) از روانشناسان معروف در بخش ی هوش هیجانیه که مقالات زیادی در این مورد نوشته. در این مقاله، اون از تجربه خود واسه کشف عادات افراد خلاق صحبت می کنه و ۶ عادت عجیب این افراد رو معرفی می کنه.

من زمان و انرژی بسیاری رو واسه نوشتن کتاب، مقاله و کار صرف کردم تا بتونم شرکت خود رو نوآور نگه دارم. ذهن من شدیدا درگیر تاریخچه ای از ذهنای خلاق به امید یادگیری ترفندهایی واسه پرورش بهره وری خلاق در خودمه. بعضی از چیزایی که یاد گرفتم نسبت به چیزای دیگر کاربردی تر هستن و بعضی از اونا حتی واسه امتحان کردن عجیب هستن.

مثلا، استیو جابز (Steve Jobs) عادت داشت وقتی که می نشست و پاهایش رو در آب می گذاشت، ایده های جدید به ذهنش می رسین. یوشیرو ناکاماتسو (Yoshiro Nakamatsu)، مخترع فلاپی، اونقدر عمیق در آب شیرجه می رفت تا مغزش از اکسیژن محروم شه، بعد ایده هاش رو روی دفترچه یادداشتی در زیر آب می نوشت!

در کنار ایده های عجیب، من به فهم خوبی از عادات بعضی از خلاق ترین ذهنا در تاریخ رسیده ام. وجه اشتراک بین افراد مختلف به اندازه ای هست که من اونا رو به شکل راه حلایی درآوردم تا هرکی می تونه دنبال کنه. شش راه حل مهم تر از بقیه هستن، چون که قدرت تغییر تفکر شما به شکل خلاقانه رو دارن. از اونا استفاده کنین تا به سطح جدیدی از بهره وری خلاق برسین.

۱. سحرخیز هستن

همه ذهنای خلاق افرادی سحرخیز نیستن. فرانتس کافکا (Franz Kafka) معمولا تموم شب رو به نوشتن مشغول بود و ویلیام استیرون (William Styron)، نویسنده ی کتاب انتخاب سوفی (از کتابای پرفروش)، هر روز سر ظهر بیدار می شد و پس از بیدار شدن، واسه فکر کردن یک ساعت دیگر در رختخواب می مونه.

با این حال، سحرخیزان اکثریت افراد خلاق رو تشکیل میدن. فهرست سحرخیزان خلاق شامل افرادی چون بنجامین فرانکلین (Benjamin Franklin)، از بنیانگذاران آمریکا، هاوارد شولتز (Howard Schultz)، کارآفرین و اقتصاددان آمریکایی و ارنست همینگوی (Ernest Hemmingway) می شه که هر کدوم به دلیل خاصی صبح زود از خواب بیدار می شدن. بن فرانکلین سحرخیز بود تا واسه روزش برنامه ریزی کنه، در حالی که شولتز از این زمان واسه ارسال ایمیلای انگیزشی به کارکنانش استفاده می کرد. واسه خیلی از افراد خلاق، سحرخیزی راهی واسه فرار از حواس پرتی هاست. ارنست همینگوی هر روز ۵ صبح بیدار می شد تا نوشتن رو شروع کنه. اون می گفت «هیچی وجود نداره که حواس شما رو پرت کنه، هوا سرده و شما با نشستن بر سر کار و شروع نوشتن، گرم میشید.»

راز موفقیت خلاق ترین ذهن ها چیه؟  آموزشی

واسه سحرخیزی باید اونو هر روز انجام بدین و از هرگونه چرت زدن پرهیز کنین، حتی اگه خیلی احساس خستگی کنین. آخرسر، کم کم شما زودتر به رختخواب می روید تا کمبود خواب خود رو جبران کنین. با انجام این کار، چند روز اول احساس خستگی می کنین، اما سریع عادت می کنین و قبل اینکه فهمیده باشین، به گروه سحرخیزان خلاق پیوسته اید.

۲. منظم ورزش می کنن

راز موفقیت خلاق ترین ذهن ها چیه؟  آموزشی

دلایلی بسیاری نشون می ده، ورزش واسه خلاقیت مفیده. احساس خوب از نظر فیزیکی شما رو در حالت درستی قرار می ده تا بتونین متمرکز و موثر باشین. ورزش شما رو مجبور می کنه تا بقیه ارتباطات خود رو قطع کنین (پیامک زدن یا ارسال ایمیل در حینن ورزش سخته) و این کار به شما اجازه می ده تا به چیزی که بیاندیشید که در حال کار بر رویش هستین. در مطالعه ای از طرف دانشگاه استنورد، ۹۰درصد افراد پس از ورزش، خلاق تر بودن.

راز موفقیت خلاق ترین ذهن ها چیه؟  آموزشی

عجیب نیس که خیلی از افراد موفق و خلاق، ورزش رو به روالی روزانه در زندگیشون تبدیل می کنن. کرت ونگوت (Kurt Vonnegut)، نویسنده ی آمریکایی، در نزدیک شهر قدم می زنه، شنا می کنه و دراز و نشست میره، ریچارد برانسون (Richard Branson)، کارآفرین و سرمایه گذار بریتانیایی، هر روز صبح می دود. دو آهنگساز معروف، بتهوون (Beethoven) و چایکوفسکی (Tchaikovsky) هم روزانه قدم می زدن.

۳. به یک برنامه دقیق پایبند هستن

باور اشتباهی هست که واسه خلاق بودن، فرد باید زندگی بدون ساختار و بدون احساس نیاز به انجام هیچ گونه کاری داشته باشه، اما عادات افراد شدیدا موفق و خلاق، خلاف این رو نشون می ده. ، بیشتر ذهنای خلاق برنامه روزانه خود رو با دقت زیادی می چینند. روانشناس معروف، ویلیام جیمز (William James)، اثر برنامه ریزی بر خلاقیت رو اینجور توضیح کرده، فقط با داشتن یک برنامه ما می تونیم «ذهنمون رو آزاد کنیم تا در بخشایی که واقعا به اونا علاقه منده، پیشرفت کنه.»

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   راهنمای ترسیم نقشه ذهنی "

۴. در کنار بروز ایده های نو، شغل اصلی خود رو بازم حفظ می کنن

وقتی شما واسه خودتون و نه کس دیگری ایجاد می کنین، خلاقیت جلوه می کنه. اما وقتی زندگیتون به چیزی که ایجاد می کنین وابسته می شه، خلاق بودن سخت تر می شه (و بیشتر از حد به این فکر می کنین که مخاطب شما چه فکری در مورد محصولتان می کنه). شاید به همین دلیله که خیلی از افراد موفق و خلاق مشاغل اصلی خود رو حفظ می کنن. بیشتر اونا مثل استفن کینگ (Stephen King) که معلم مدرسه بود، در حالی که از از ۹ صبح تا ۵ بعدظهر کار می کرد، در ساعات دیگر رمانای مشهور خود رو می نوشت.

مشاغل اصلی امنیت مالی مورد نیاز رو جفت و جور می کنن تا بتونین بدون نگرانی خلاق باشین. این مشاغل به روز شما ساختار می بخشن تا بتونین زمان خلاق خود رو خوب مشخص کنین. فهرست اینجور افرادی بسیار طویله. بعضی از این افراد مشهور عبارتند از جیکوب آرابو (Jacob Arabo) که در زمان کار در یک جواهرفروشی، طراحی جواهرات خود رو شروع کرد؛ ویلیام فاکنر (William Faulkner) که در یک کارخانه برق کار می کرد و با هم رمان گوربه گور رو می نوشت و فیلیپ گلس (Philip Glass) موسیقیدانی که کار اصلی اش لوله کشی بود.

۵. در هر جای و زمانی کار می کنن

راز موفقیت خلاق ترین ذهن ها چیه؟  آموزشی

خیلی از افراد فقط در یک جای کار می کنن و باور دارن که تقریبا غیرممکنه که بتونن کاری رو در جای دیگری بکنن. اما ماندن در یک جای یک پناهه؛ تحقیقات نشون می ده تغییر محیط واسه کارامدی و خلاقیت مفیده. ای. بی. وایت (E.B. White)، نویسنده ی سایت شارلوت، خوب این نکته رو توضیح داده: «نویسنده ای که واسه شرایط ایده آلی صبر می کنه که بتونه در اون کار کنه، بدون نوشتن حتی یک کلمه روی کاغذ خواهد مرد.» این موضوع واسه هر نوع کار خلاقانه ای صادقه. اگه صبر کنین تا در مکانی عالی و در زمانی ایده آل باشین، این موقعیت هیچ وقت از راه نمی رسه. استیو جابز اپل رو در گاراژ خونه ی مادرش شروع کرد و جی. کی. رولینگ (JK Rowling) اولین ایده واسه هری پاتر رو روی دستمالی در یک قطار نوشت. زمانی که ایده ی خلاقی دارین، صبر نکنین؛ در اولین فرصت اونو عملی کنین. جرقه زدن خلاقیت می تونه به عنوان پایه ای خوب واسه چیزی عالی باشه.

۶. با تنبلی و دست دست بیگانه هستن

تا زمانی که قلبتون می تپد، توانایی ایجاد ایده های جدید و اجرای اونا رو دارین. شاید این ایده ها همیشه بهترین نباشن، اما مهم ترین دشمن خلاقیت، نبود فعالیته.

جودی پیکولت (Jodi Picoult) نویسنده، مشکلات خلاقیت رو خوب خلاصه می کنه: «من به مانع نویسنده باور ندارم. به این موضوع فکر کنین، زمانی که در دانشگاه گیر افتاده بودین و باید یک مقاله می نوشتید، همیشه شب پیش از موعد، این مقاله آخرش نوشته نمی شد؟ مانع نویسنده، داشتنِ زمان بیشتر از حده. اگه زمان محدودی واسه نوشتن داشته باشین، فقط می شینین و می نویسید. شاید هر روز عالی ننویسید، اما می تونین همیشه یک صفحه بد رو ویرایش کنین. اما هیچ وقت امکان ویرایش صفحه سفید وجود نداره.»

نظر پیکولت واسه هر نوع فعالیت خلاقانه صدق می کنه. تنها راه خلاق ماندن، ادامه دادن به طرف جلوه.

جمع بندی

در تجربه من، اگه می خواید بدرخشید، باید واسه خلاقیت اراده کنین. این ۶ راه حل رو امتحان کنین تا ببینین چه کمکی به شما می کنه.

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید