تقریبا همه ما تلگرام رو می شناسیم. این اپلیکیشن پیام رسان محبوب که میلیونا کاربر در سراسر جهان داره، تونسته با موفقیت، همه رقیبانش رو پشت سر بزاره. بنیان گذار تلگرام پاول دورف (Pavel Durov) است که داستان زندگی اش درست مثل داستان موفقیت تلگرام بسیار جالب و شنیدنیه. اگه می خواید راز موفقیت پاول دورف و تلگرام رو بدونین، این مطلب رو تا انتها بخونین.

 

زاکربرگِ روسیه

پاول دورف ۳۴ ساله که از اون به عنوان «زاکربرگِ روسیه» یاد می کنن، کارآفرین اهل سنت پترزبورگ و مؤسس بزرگ ترین شبکه اجتماعی روسیه به نام ویکونتاکت (Vkontakte) است. دورف این شبکه رو بیشتر از ده سال پیش (در سال ۲۰۰۶) در زادگاهش راه اندازی کرد و امروز این شبکه اجتماعی بالغ بر ۳۵۰ میلیون کاربر داره. ویکونتاکت در زبون روسی به معنای «در مورد…» است.

هدف بزرگ پاول دورف

راز موفقیت پاول دورف موسس تلگرام و دلایل محبوبیت این اپلیکیشن " آموزشی

یکی از بزرگ ترین اهداف دورف از همون اول «حفظ امنیت حریم خصوصی کاربران شبکه اجتماعی» بود. به دلیل همین باور، دولت روسیه با اون مشکل داره. دورف یکی از سرسخت ترین منتقدان ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیهه. با اینکه وضعیت دورف فرقی با تبعید نداره، اما این موضوع هیچوقت اونو متوقف نکرده و بازم مثل خاری در چشم دولت روسیهه. هنگامی که دورف ۳۱ ساله بود، شایعاتی مبنی بر حضور اون در مراسم افتتاحیه ی انجمن اقتصاد اینترنتی مسکو پخش شد، اما اون هیچوقت در این مراسم شرکت نکرد. واقعیت این بود که دورف دیگر نمی خواست تصویرش با روسیه رابطه داشته باشه.

مشکلات دورف و خروج اجباری از کشور

امنیت و به دنبال اون موفقیت بیش ازحد ویکونتاکت باعث شد تا مشکلات زیادی واسه دورف به وجود بیاد. دولت روسیه می دونست که شبکه های اجتماعی نقش مهمی در اعتراضات پروتستانای اوکراینی دارن. پس از دورف خواستن که با اونا همکاری کنه و اطلاعات مربوط به رهبران جنبش اوکراین رو (که از ویکونتاکت واسه رابطه با همدیگه استفاده می کردن) جمع آوری کنه و به اونا تحویل بده. اما دورف که مخالف سرسخت این کار بود، در جواب به اونا عکس یک سگ در لباس چرم رو درحالی که زبونس رو از دهن بیرون انداخته بود، در شبکه اجتماعی خود به اشتراک گذاشت. این شیطنت اون باعث شد که کم کم کنترل ویکونتاکت رو به دلیل وجود سرمایه گذاران و شرکتای وابسته به کرملین در اون از دست بده. همین امر بهش یاد گرفت که تجربه ویکونتاکت رو در تلگرام تکرار نکنه.

اما ماجرا به همین جا ختم نشد. در سال ۲۰۱۳، پاول دورف رو متهم کردن که با اتومبیل، یک افسر پلیس رو در مسکو هدف قرار داده و اونو زخمی کرده. دورف خواسته پلیس واسه بازجویی رو رد کرد و این اتهامات رو بی پایه خواند. درواقع اون اصلا رانندگی بلد نبود!

چند روز بعد از اون، به دفتر ویکونتاکت حمله شد، اما دورف و بعضی از کارمندان وفادار اون دیگر در اونجا نبودن. در همون زمان که سرمایه گذاران ویکونتاکت به دنبال اون و گروهش همه جا رو زیرورو می کردن، دورف یک انیمیشن کوتاه (GIF) در شبکه های اجتماعی منتشر کرد که در اون جاستین تیمبرلیک (در نقش شون پارکر) با دستش علامت «زهی خیال باطل» رو نشون می داد!

درنهایت تموم این مشکلات دورف رو مجبور به خروج از کشور کرد. اون پس از این خروج اجباری، با ۲۶۰ میلیون دلاری که همراهش بود، تصمیم گرفت که یک شبکه اجتماعی در خارج از کشور راه اندازی کنه. اون از این پول خوب استفاده کرد و یک اپلیکیشن پیام رسان طراحی کرد که بیشترین تأکید اون بر رمزگذاری و امنیت بود. این اپلیکیشن پیام رسان همون تلگرام محبوبه.

راز موفقیت پاول دورف موسس تلگرام و دلایل محبوبیت این اپلیکیشن " آموزشی

تلگرام

راز موفقیت پاول دورف موسس تلگرام و دلایل محبوبیت این اپلیکیشن " آموزشی

پاول دورف بدون آگاهی مقامات و سرمایه گذارانِ ویکونتاکت، تونست شرکت تلگرام رو به شکل مخفی در منطقه ای به نام بوفالو در نیویورک راه اندازی کنه. اون کارکنان وفادار و اصلی خودشو به آمریکا آورد تا از اون پس با اون در این شرکت همکاری کنن. از یک نظر، این اپلیکیشن رمزنگاری شده رو میشه جواب مستقیم دورف به نفوذ کرملین در شبکه اجتماعی اش دونست.

از اون زمان، دورف به عنوان نماد آزادی بیان در روسیه تبدیل شده. موارد سانسور در سالای گذشته در روسیه بسیار زیاد شده و قوانین جدیدی روی کار اومده که فضای سختگیرانه ای رو واسه وبلاگا به وجود آورده. طبق این قانون، هر سایتی که بیشتر از ۳۰۰۰ بازدید در روز داشته باشه باید در سایت خود یک نگهبان رسانه بذاره و واسه اطلاعاتی که منتشر می کنه تعهد بده.

این روزها دورف با چار نفر از کارمندانش به هر جایی در جهان سفر می کنه و واسه اقامت از ایر بی ان بی (Airbnb) استفاده می کنه. اون هر چند ماه یک بار تغییر جای می ده و واسه اینکه شرکت تلگرام به طور انحصاری درگیر سیاستای یک کشور خاص نشه، اونو در چندین کشور مختلف ثبت کرده.

باوجود اینکه سه شماره تلفن مختلف داره و هرازگاهی اونا رو عوض می کنه، اما به کم پیش میاد که با تلفن صحبت کنه. اون واسه تموم مکاتباتش از ایمیلای رمزنگاری شده و وسیله پیام رسان خودش استفاده می کنه. اون ادوارد اسنودن رو قهرمون خود می دونه و اپل رو واسه اینکه از رمزگشایی آیفون واسه اف بی آی (پلیس فدرال آمریکا) پرهیز کرد تشویق می کنه.

تجربه ویکونتاکت

تجربه ویکونتاکت هنوز تو ذهن دورف تازه و همین باعث شده تا این کارآفرین، همه توانش رو واسه حفظ کامل کنترل روی وسیله پیام رسان خودش استفاده کنه. زاکربرگِ روسیه هدف بزرگ تری داره؛ اون می خواد محیط اجتماعی امن تری رو واسه کاربرانش واسه دوری از چشمای کنجکاو دولتا داشته باشه.

واسه دورف این بسیار مهمه که ۱۰۰ میلیون کاربر از ۱ میلیارد کاربر واتس اپ، تلگرام رو ترجیح میدن. اون مصممه کنترل تلگرام رو حفظ کنه و شاهد رشد اون باشه. یک سال پیش، تعداد استارتاپای تلگرام به حدود ۱۰۰ هزار عدد در روز می رسین، اما امروز به بیشتر از ۳۵۰ هزار عدد در روز رسیده. واتس اپ در سال ۲۰۱۴ با ۱۹ میلیارد دلار خریداری شد و تا الان سعی کرده تا ازطریق پیشرفت یک مدل کسب وکار سودآور، قیمت خریداری شده ی خودشو جبران کنه. اما تلگرام واسه فروش نیس و حتی راه سرمایه گذاری در اون باز نیس.

باوجود اینکه تلگرام ماهیانه بیشتر از ۱ میلیون دلار واسه دورف هزینه برمی داره و اون همه رو از سرمایه شخصی خودش می پردازه، بازم به بعضی از معروف ترین شرکتای سرمایه گذاری در سیلیکون ولی جواب رد داده.

جواب دورف به منتقدان تلگرام

راز موفقیت پاول دورف موسس تلگرام و دلایل محبوبیت این اپلیکیشن " آموزشی

در آخرای سال ۲۰۱۵ و به دنبال حملات تروریستی در پاریس، بعضی تلگرام رو متهم کردن که به دلیل ناتوانی دولتا در کنترل اون، افرادی سازماندهی کننده ی حملات تروریستی از اون استفاده می کنن. دورف در جواب، به بسته کردن ۷۸ کانال ارتباطی داعش در تلگرام اشاره کرد و مشکلات کشورها رو به دلیل بی مسئولیتی و بی مبالاتی خود دولتا به حساب آورد. اون در اینستاگرام نوشت: «دولت فرانسه به دلیل بی مبالاتی خودش این ماجرای غم انگیز رو به وجود آورد. چون مردم سخت کوش فرانسه به دولت مالیات میدن و اونا این پول رو واسه جنگای بی فایده در خاورمیانه خرج می کنن. هنگامی که منتقدان در روسیه هم خواستار ممنوع بودن تلگرام شدن، دورف گفت: «شما می تونین کلمات رو هم ممنوع کنین.»

بعضی دورف رو یک انقلابی و بقیه اونو دیوونه میدونن! یکی از معروف ترین داستانا درباره اون اینه که یک روز با اسکناسای ۵۰۰۰ روبلی (برابر ۱۴۰ دلار آمریکا در اون زمان) موشکای کاغذی درست کرد و اونا رو از پنجره ی دفترش در سنت پترزبورگ به بیرون پرتاب کرد و مردم اونا رو برداشتند! این ویدئو تا الان میلیونا بار در یوتیوب بازدید شده. اون به دلیل نوع لباس پوشیدنش هم موردتوجهه؛ طوری که از اون به عنوان رابین هود اینترنتی یاد می کنن. دورف همیشه لباس سیاه می پوشد؛ مدل لباس هاش آدم رو یاد شخصیت نئو در سه گانه ماتریکس میندازه.

راز موفقیت پاول دورف موسس تلگرام و دلایل محبوبیت این اپلیکیشن " آموزشی

به چه دلیل تلگرام تا این اندازه محبوبه؟

موفقیت تلگرام بیشتر از اعداد، ارقام و سرمایه. همه چیز در اون، حتی همین موفقیت به مردم مربوطه. تلگرام در سال ۲۰۱۳ راه اندازی شد و به سرعت محبوبیت پیدا. کاربران تلگرام از هیچ برنامه دیگری واسه رابطه استفاده نمی کنن، اما واقعا دلیل این همه محبوبیت چیه؟

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   راهکارهای افزایش انگیزه واسه درس خوندن 

۱. امنیت

چیزی که بیشتر از همه واسه کاربران مهمه، امنیت حریم خصوصی شونه. تلگرام از پروتکلی واسه رمزگذاری داده های کاربر استفاده می کنه که واسه کاربرانش یک محیط امن کاربری به وجود میاره. شناخته شده ترین ویژگی امنیتی این برنامه، سیستم رمزگذاری دولایه ی اینه. پاول دورف پس از راه اندازی تلگرام، یک جایزه ی ۲۰۰ هزار دلاری واسه کسی که بتونه مکالمه ی خصوصی اون و برادرش نیکولای دورف رو هک کنه درنظر گرفت و روشنه که هنوز کسی نتوانستهه این کار رو بکنه!

۲. سیستم API

تلگرام دارای سیستم API بازِ مخصوص خودشه که اجازه می ده هرکی بتونه تموم شکلای مختلف ربات تلگرامی و میکروبرنامهای دل خواهش رو بسازه. اخیرا تلگرام درنظر داره، ازطریق رباتا فروش مستقیم رو هم راه اندازی کنه تا تلگرام رو به ابزاری بالاتر از یک پیام رسان تبدیل کنه.

۳. کانالای تلگرام

کانالای تلگرام طیف بزرگی از ویژگیای مختلف رو دربرمی گیرند که شاید در آینده نزدیک فیس بوک رو بی استفاده می کنن. ویژگی دیگر تلگرام استیکرهای زیبای اون هستن که به رایگان در اختیار کاربران قرار میگیره و جدا از اینکه اون، هر کاربر می تونه واسه خودش استیکر بسازه و با بقیه به اشتراک بزاره. ویژگی ای که در وایبر و واتس اپ وجود نداره.

طراحی تلگرام کامله و درواقع یک وسیله مفیده که استفاده از اون بسیار ساده س!. تلگرام فقط یک برنامه پیام رسان نیس و خیلی از کسب و کارای اینترنتی از اون استفاده می کنن.

واتس اپ بزرگترین حریف تلگرام

راز موفقیت پاول دورف موسس تلگرام و دلایل محبوبیت این اپلیکیشن " آموزشی

در شروع کار، دیدگاه های منتقدان درباره موفقیت تلگرام خیلی مخالف بود. بعضی اونو باور داشتن، اما یه سریای دیگه می گفتن بدون سرمایه گذاری با شکست روبرو میشه. با اینکه دورف و گروهش سرمایه کافی واسه شروع پروژه داشتن، ولی پیشرفت اون یک علامت سؤال بزرگ بود؛ به ویژه وجود رقیبی مثل واتس اپ کار رو بسیار سخت تر می کرد. واتس اپ در اون زمان گوشیای هوشمند رو قبضه کرده بود و اسکایپ هم واسه تماسای ویدیویی به اندازه کافی خوب بود.

اما درنهایت تلگرام همه پیش بینیا رو نقش ِبرآب کرد. تا فوریه ی ۲۰۱۴ تعداد کاربران تلگرام به ۱۰۰ میلیون نفر رسید و میزان رشد تعداد مخاطبان اون روزانه ۳۵۰ هزار نفر بود. هر روز ۱۵ میلیارد پیام از بیشتر از ۲۰۰ کشور جهان به وسیله کاربران تلگرام ردوبدل می شد و همه اینا بدون هیچ هزینه ای واسه بازاریابی اتفاق می افتاد! دورف می گه: «تلگرام رو خود کاربران بین دوستان شون رواج دادن و ما هیچ برنامه تبلیغاتی واسه بازاریابی استفاده نکردیم.»

نحوه ی کار و منبع درآمد تلگرام

تلگرام از پایه یک برنامه پیام رسانه. مراحل ثبت نام در اون بسیار ساده س! و فقط به یک شماره تلفن نیاز داره. تموم پیاما رمزنگاری شده و اصلا نمیشه به محتوای اون دسترسی پیدا کرد. واسه همگام سازی داده ها با دستگاه های دیگر، همه داده ها در فضای ابری قرار دارن و شاید دلیل سرعت بالای تلگرام همین باشه. کانالای تلگرام خیلی راحت ساخته می شن و رباتای تلگرام جانشین بسیار مناسبی واسه اپلیکیشنای جداگونه مثل پیش بینی آب وهوا و یادآورها هستن.

تلگرام از بهترین طراحی بین پیام رسانای دیگر برخورداره و تواناییای خیلی زیادی داره. ازجمله فرستادن موقعیت جغرافیایی به مخاطب، فرستادن فایل تا اندازه ۱ گیگابایت، ساخت انیمیشن (گیف)، تعداد بی آخر استیکر و نظایر اون. پس چیجوری تلگرام پول در میاره؟ واقعیت اینه که اصلا پولی در نمی آورد! شاید تعجب کنین که تلگرام برخلاف محبوبیت بزرگی که داره، رایگانه و از هیچ برنامه تبلیغاتی و هزینه مکالماتی و پیام رسانی استفاده نمی کنه. پاول دورف (که بعضی اونو دیوونه می گن!) این مجموعه رو با سرمایه شخصی خودش اداره می کنه. بااین حال، دورف می گه اگه روزی سرمایه ام تموم شه و دیگر پولی نداشته باشم، بعضی ویژگیای اضافی پولی رو به تلگرام اضافه خواهم کرد تا بازم این اپلیکیشن پابرجا بمونه. این ویژگیای اضافی هیچ خللی در رایگان بودن اون ایجاد نمی کنه؛ اگه نخواستید می تونین اون ویژگیای اضافی رو استفاده نکنین.

درسای زندگی پاول دورف

راز موفقیت پاول دورف موسس تلگرام و دلایل محبوبیت این اپلیکیشن " آموزشی

زندگی دورف و موفقیت اون، ۵ درس بزرگ به هر کارآفرین یاد می گیره:

۱. همیشه بدونین بیشترین نیاز مردم چیه

دورف پس از بررسیای زیاد دونست که مردم از ویژگی پیام رسان فیس بوک بیشتر از صفحه اصلی شون استفاده می کنن. پس برنامه کاربردی مناسب و منحصربه فردی درست کرد. به چه دلیل منحصربه فرد؟ چون دورف می دید که این روزها مردم از اینکه حریم خصوصی شون خیلی راحت در برنامه های پیام رسان نقض می شه، ناراحت هستن. واسه همین تصمیم گرفت با همکاری گروهش محیط امن تری رو واسه مردم بسازه و این یک ویژگی منحصربه فرد تلگرام بود.

۲. ایده، محصول تون رو شکل می ده

اگه دورف و همکارانش واسه امنیت حریم مردم جنگ نمی کردن و این موضوع باور قلبی اونا نبود، تلگرام هیچوقت این قدر محبوب نمی شد. مردم به تلگرام اعتماد دارن، چون میدونن که پنهونی بودن اطلاعات شخصی اونا اولویت دورف و همکارانشه.

علاوه براین، کسب و کارای مختلف می تونن از ایده ی کانالا و رباتا در تلگرام واسه بازاریابی استفاده کنن. این وسیله ها می تونن جانشین گروه ها و شاید اپلیکیشنای دیگری در رسانه های اجتماعی شن. پس، کاربر فهرستی از کانالا و رباتای موردعلاقه ی خود رو داره که اونا رو به تلگرام وفادار نگه می داره. (شمام می تونین رباتای مورد علاقه خود رو در تلگرام بسازین.)

۳. کار با تلگرام بسیار ساده س!

درحالی که شرکتای دیگر هزاران کارگر در بخشای مختلف دارن، تلگرام ترجیح می ده از مراحل منطقی واسه حل مشکلات و تعمیر و نگهداری برنامه اش استفاده کنه. این شرکت واسه بازاریابی اصلا پولی خرج نمی کنه. تلگرام صدها میلیون کاربر رو فقط به دلیل اعتبار، ضرورت و راحتی اش داره؛ نه بیشتر، نه کمتر. هنگامی که مردم با تلگرام کار کردن، به این نتیجه رسیدن که بسیار ساده، کاربردی و سریعه؛ این دلیل اصلی موفقیت تلگرامه.

۴. همه چیز اون درباره مردمه

اگه می خواید محصول تون قابل اعتماد باشه، باید افراد قابل اعتمادی در کنار خود داشته باشین. دورف فقط ۱۵ نفر طراح و پیشرفت دهنده (دولوپر) در تیم اصلی اش داره. این افراد تموم کارای تلگرام رو طراحی می کنن، پیشرفت میدن و مدیریت می کنن. البته، تعداد کمی کارمند هم واسه کارای نظارتی و مثل اون در شرکتش کار می کنن. اگه در کارکنان اعتماد به وجود بیارین، اونا هم جواب اعتمادتون رو میدن و درنتیجه محصول تون در بین همتایانش معتبرتر از همه هستش.

۵. از رقابت در بازار ترس نداشته باشین

تلگرام زمانی روی کار اومد که واتس اپ در بین مردمِ سراسر جهان محبوب بود. حریف دیگر، وایبر بود که ده ها میلیون کاربر در بیشتر کشورها به ویژه در ایران و روسیه داشت. علاوه براینا، چندین پیام رسان محلی مثل هایک هندوستان، اون چت چین و لاین ژاپن هم درحالِ تکامل بودن. بااین حال، تلگرام با سرعت شگفت آوری در سراسر جهان محبوب شد. اگه به موفقیت تون ایمان نداشته باشین، اگه ندانید رقبایتان چی رو دراختیار ندارن، هیچوقت به موفقیت نمی رسین. پس محصول و رقیبان تون رو خوب بشناسین و چیزی رو تولید کنین که بالاتر از یک جانشین صِرف باشه.

پاول دورف فقط خودشه و با هیچکی مقایسه کردنی نیس

راز موفقیت پاول دورف موسس تلگرام و دلایل محبوبیت این اپلیکیشن " آموزشی

تردیدی نیس که پاول دورف نماینده ی اصیل کارآفرینی در بخش ی فناوریه که رسالتش تغییر جهانه. اگه قراره اونو با زاکربرگ مقایسه کنیم، اصطلاح «زاکربرگِ روسیه» کمی نادرست به نظر می رسه. اگه این مقایسه ازنظر نوع زندگی باشه، اونو بسیار ساده انگارانه توضیح کرده؛ اما اگه ازنظر موفقیت تجاری باشه، بیش ازحد بزرگ نمایی کرده. این اصطلاح اصلا نمیتونه حقیقت واقعی دستاوردهای شخصی پاول دورف رو نشون بده. 


دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید