واسه انتخاب فریم عینک مناسب، باید فرم صورت خود رو بشناسین و متناسب با رنگ پوست، مو و چشمان تون رنگ فریم عینک رو مشخص کنین. با چه جوری همراه باشین تا با راه انتخاب عینک مناسب آشنا شید.

 

واسه خیلی از ما، مهم ترین دلیل وسواس در انتخاب فریم عینک اینه که روی صورت مون چه جوری به نظر می رسه. واسه همین شما می تونین با مراجعه به مغازه های عینک، همه فریما رو امتحان کنین و ببینین کدوم مدل بیشتر به شکل تون میاد، اما با استفاده از نکات زیر، می تونین انتخاب هاتون رو محدودتر و درنتیجه در زمان و انرژی خود صرفه جویی کنین. واسه آسون تر کردن انتخاب فریم عینک، باید از شکل صورت و رنگ پوست تون آگاهی داشته باشین و ببینین کدوم استایل فریم عینک و چه رنگی بیشتر به شکل تون میاد.

پیش از اونکه به راهنمای انتخاب فریم عینک نگاهی بندازیم، این نکات رو تو ذهن داشته باشین:

  • اگه به پیرچشمی گرفتار هستین، فریم عینکی انتخاب کنین که بزرگ باشه تا بتونه لنزهای پروگرسیو رو در خود جای بده.
  • شکل فریم عینک باید با شکل چهره ی شما در اختلاف باشه.
  • فریم عینک باید هم اندازه چهره تون باشه.

توجه داشته باشین که بیشتر چهرها ترکیبی از شکلا و زاویه های مختلفه؛ اما هفت فرم اصلی هست: گرد، بیضی، مستطیل، مثلث رو به پایین، مثلث رو به بالا، لوزی و مربع.

راهنمای انتخاب عینک مناسب با توجه به فرم صورت و رنگ پوست  آموزشی

در زیر، این فرمای اصلی چهره بیشتر توضیح شدن. ما در سایت چه جوری به شما می گیم که با هر فرم چهره، چه فریم عینکی هماهنگی بیشتری داره. یک اپتومتریست خوب می تونه با استفاده از این راهنما، به شما کمک کنه که عینک جدید خود رو انتخاب کنین.

بیضی

صورتای بیضی به عنوان ایده آل ترین فرم چهره شناخته می شن، چون نسبتای اعضای چهره در اون متعادله. در انتخاب فریم عینک واسه چهرهای بیضوی، باید تعادل طبیعی این چهره رو حفظ کرد. پس فریمای عینکی رو انتخاب کنین که به اندازه پهن ترین قسمت چهره تون یا حتی بیشتر از اون عریض باشه. می تونین فریمای گردویی شکل رو که خیلی کلفت یا نازک نباشه، امتحان کنین.

راهنمای انتخاب عینک مناسب با توجه به فرم صورت و رنگ پوست  آموزشی

مثلث رو به بالا

یک سوم بالایی این چهرها عریض و یک سوم پایینی کوچکه. واسه اونکه عرض قسمت بالایی چهره تون کمتر به نظر برسه، فریمای عینکی رو انتخاب کنین که قسمت پایینی اون عریض باشه، از مواد سبکی ساخته شده و رنگای ملایمی داشته باشه. شما می تونین از عینکای بدون قاب هم استفاده کنین (این فریما ساختار ساده ای دارن، چون لنزها با چند پیچ کوچیک در جای خود محکم شدن و فریمی دور اونا نیس).

راهنمای انتخاب عینک مناسب با توجه به فرم صورت و رنگ پوست  آموزشی

مستطیل

طول صورتای مستطیلی شکل از پهنای اون بیشتره. خط گونه در این چهرها مستقیم و بلند، و بینی اونا هم بیشتر کشیدهه. واسه اونکه چهره ی مستطیلی شما کوتاه تر و متعادل تر به نظر برسه، از فریمایی استفاده کنین که عرض عدسی کوچیک نباشه، دسته اونا تزیینات داشته باشه یا با فریم لنزها اختلاف داشته باشه تا بر عرض چهره ی شما اضافه کنه. اگه پل عینک شما کمی پایین تر بگیره، بینی تون کوتاه تر به نظر خواهد رسید.

راهنمای انتخاب عینک مناسب با توجه به فرم صورت و رنگ پوست  آموزشی

مربع

صورتای مربعی خط آرواره ی مشخص و پیشانی پهنی دارن و نسبت عرض و طول چهره تقریبا برابره. واسه اونکه چهره ی مربعی شما بلندتر و زاویه های چهره تون هم بهتر به نظر برسه، از فریمای باریک استفاده کنین؛ فریمایی که طول زیاد و عرض کمی داشته باشن یا بیضی شکل و باریک باشن.

راهنمای انتخاب عینک مناسب با توجه به فرم صورت و رنگ پوست  آموزشی

لوزی

چهرهای لوزی شکل خط چشم و خط آرواره ی نازکی دارن؛ اما استخوانای گونه اونا پهن، بلند و برجستهه. این حالت چهره کمیابه. واسه اونکه چشمان تون برجسته تر و استخوان گونه تون بهتر به نظر برسه، فریمایی رو انتخاب کنین که قسمت بالایی فریم اونا شاخصه یا تزیینات داره. فریمای بدون قاب لنز یا فریمایی با حالت بیضی و چشم گربه ای هم واسه فرم صورت شما مناسب هستن.

راهنمای انتخاب عینک مناسب با توجه به فرم صورت و رنگ پوست  آموزشی

گرد

چهرهای گرد، خطای منحنی و نسبت طول به عرض برابر دارن و خیلی زاویه دار نیستن. واسه اونکه چهره ی گرد شما پهن تر و بلندتر به نظر برسه، از فریمای عینک زاویه دار و باریک استفاده کنین تا چهره تون بلندتر به نظر برسه. فریم عینک با پل، چشما رو عریض تر نشون می ده. فریمای عینک با طول بیشتر نسبت به عرض شون، مثلا شکل مستطیلی هم، واسه صورتای گرد مناسب هستن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   راز زیبایی موهای زنان هندی چیه؟ 

راهنمای انتخاب عینک مناسب با توجه به فرم صورت و رنگ پوست  آموزشی

مثلث رو به پایین

صورتایی با حالت مثلث رو به پایین، پیشانی باریکی دارن که در قسمت گونه و چانه عریض می شه. واسه اونکه یک سوم بالایی چهره تون پهن تر به نظر برسه، از فریمایی استفاده کنین که در قسمت بالایی خود، تزیینات یا رنگای شاخصی دارن. فریمایی با شکل چشم گربه ای هم واسه چهره ی مثلثی شما مناسب هستن.

بررسی رنگ

در انتخاب رنگ مناسب واسه فریم به سه نکته کلیدی زیر توجه کنین.

  • رنگ پوست آدما از دو حالت خارج نیس: سرد (با پایه آبی) و گرم (با پایه زرد).
  • هر شخص با رنگای مخصوص پایه رنگی خود، زیباتره.
  • رنگ عینک باید با رنگ شخص هماهنگی داشته باشه.

رنگ پوست، چشم و موی شما عوامل اصلی در انتخاب رنگ فریم عینک هستن.

پوست

تُن رنگ پوست اولین عامل در تعیین رنگ شماس. رنگ همه چهرها در یکی از دو دسته زیر جای می گیرن: آبی (سرد) یا زرد (گرم). رنگ زمینه چهرهایی با تن رنگ سرد، آبی یا صورتی و رنگ زمینه چهرهایی با تن رنگ گرم، کرم یا طیف خاصی از صورتی روشنه. مثلا، پوست زیتونی، ترکیبی از رنگ زمینه آبی و زرد داره؛ پس رنگی سرد حساب می شه.

چشما

رنگ چشم به دلیل تنوع گسترده ی خود، دومین عامل در تعیین رنگه. واسه هر رنگ چشم هم طیفی از رنگ تعریف می شه که می تونه سرد یا گرم باشه. مثلا، رنگ چشمای آبی، طیفی از بنفش (سرد) تا آبی-خاکستری کم رنگ رو در برمی گیرند که گرم حساب می شه. رنگ چشمای قهوه ای، طیفی از قهوه ای روشن (گرم) تا قهوه ای متوسط و مشکی (سرد) رو شامل می شن.

مو

رنگ مو هم در دو دسته گرم و سرد دسته بندی می شه. بلوند توت فرنگی، پلاتینی، مشکی پرکلاغی (blue-black)، سفید، قرمز متوسط (auburn)، قهوه ای-خاکستری تیره (Ash-Brown) و سیاه و سفید رنگای سرد هستن. رنگ موهای گرم عبارت ان از: بلوند طلایی، طلایی-قهوه ای، مشکی-قهوه ای و شکلای مختلف خاکستری.

رنگ فریم عینک

پس از اینکه تشخیص دادین که رنگ شما گرم یا سرده، می تونین رنگ فریمی رو انتخاب کنین که واسه شما مناسب ترینه.

بعضی رنگای مناسب واسه رنگ پایه گرم، رنگ شتری، خاکی، طلایی، مسی، هلویی، نارنجی، مرجانی، سفید با سایه ی خاکستری یا زرد، قرمز، آبی گرم و بلوند با مدل لاک پشتی هستن.

واسه پایه رنگ سرد، فریمای مشکی، نقره ای، قهوه ای مایل به قرمز، آبی خاکستری، بنفش، صورتی، یشمی، آبی و فریمای تیره تر مدل لاک پشتی مناسب هستن.

چه رنگایی واسه لباس و فریم عینک مناسب هستن؟

اگه از ترندهای مد آشنایی، شک نداشته باشین به رنگایی که هر فصل در مجله های مد و مغازها غالب می شن، توجه کردین.

خرده فروشان و تولیدکنندگان، رنگ پوشاک و وسایل جانبی رو با چیزی که طراحان فکر می کنن موردپسند مصرف کنندگانه، یکی بودن میدن. طراحان عینک، فریما رو متناسب با رنگای مدشده طراحی می کنن.

رنگای این فصل

پانتون، شرکتیه که پالتای رنگ رو واسه طراحان گرافیک، تولیدکنندگان پارچه، رنگ سازان، طراحان داخلی و چیزای دیگه ای به جز اینا تولید می کنه. این شرکت هر بهار و پاییز گزارشای مد رنگ رو منتشر می کنه. گزارش پانتون واسه بهار و تابستون امسال، شامل رنگای زیره:

راهنمای انتخاب عینک مناسب با توجه به فرم صورت و رنگ پوست  آموزشی

البته چون این رنگا درحال حاضر واسه پوشاک مد هستن، حتما بدین معنا نیس که فریم عینک یا عینک آفتابی بعدی شمام باید به همین رنگا باشه.

شما می تونین از طیفای رنگی روشن و مخالف استفاده کنین. مثلا میشه یک فریم آبی رو با یک کت سبز استفاده کرد. اگه از طیف رنگی ملایم تر استفاده کنین، می تونین فریم سنتی لاک پشتی رو با یک بلوز خاکستری مایل به قهوه ای هماهنگ کنین. فریم مشکی عینک با کیف دستی قرمز-نارنجی هم مناسب به نظر می رسه.

ممکنه بخواهید فریم عینکی رو انتخاب کنین که با همه چیز هماهنگ باشه و بتونین اونو با همه چیز استفاده کنین، اما می تونین به جای اون، رنگی رو انتخاب کنین که شما رو به چشم میاره و استایل شخصی شما رو می سازه. تا زمانی که شما از رنگای جدید استقبال می کنین، عینک شما خسته کننده نمیشه.دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید