دکوراسیون داخلی منزل و چیدمان وسایل تزئینی در اون، یکی از رقابت هاییه که خیلی از افراد معمولا با اون روبه رو هستن. یک دکوراسیون قشنگ می تونه از طرفی موجبات آرامش اهل خونه رو جفت و جور کنه و از طرف دیگه، سلیقه و هنر صاحب خونه رو به مهمانان نشون بده.

راهنمای انتخاب و خرید تابلو و نکاتی واسه نصب اون  آموزشی

آرامش

به جرئت میشه گفت چیزی که بیشتر از مبلمون، گلدانا و دیگر وسایل تزئینی می تونه نیازای زیبایی شناختیِ چشمی آدم رو جفت و جور کنه، استفاده ی به جا و مناسب از تابلوها و آثار هنریه. اگه فکر می کنین کافیه یک تابلوی قشنگ و گرون بخرین و بعد اونو با یک میخ به دیوار آویزون کنین، سخت در اشتباه هستین. در این مطلب از سیر تا پیازِ مراحل انتخاب و خرید تابلو تا نصب درستِ آثار هنری رو به شما ارائه می کنیم تا با استفاده از نکات اون، دکوراسیون منزل تون رو به زیبایی تکمیل کنین.

انتخاب سبک تابلو

راهنمای انتخاب و خرید تابلو و نکاتی واسه نصب اون  آموزشی

پیش از خرید تابلو یا آثار هنری بهتره اول مشخص کنین چه سبکی رو پسند می کردین. درگذشته سبک تابلوها و آثار هنری بسیار محدود بود، اما الان گزینه های جور واجور و زیبایی وجود دارن که می تونین بسته به سلیقه تون بهترین تابلوها رو در سبکای سنتی، مدرن، مینیمال و نظایر اون انتخاب کنین. واسه این کار می تونین صفحات هنری و مجلات دکوراسیون داخلی رو بخونین، از سایتای انتخاب آثار هنری استفاده کنین یا آثار هنرمندان و طراحان دکوراسیون داخلی رو در پینترست، اینستاگرام و رسانه های مثل دنبال کنین.

اندازه تابلو

پس از انتخاب سبک مورد علاقه تون و قبل از خرید تابلو، باید اندازه اونو مشخص کنین. تعیین اندازه درست تابلوها یکی از مهم ترین مواردیه که قبل از اقدام به خریدِ اونا باید در نظر گرفته شه. واسه تعیین اندازه تابلو به نکات زیر توجه کنین:

۱. فضا

راهنمای انتخاب و خرید تابلو و نکاتی واسه نصب اون  آموزشی

معمولا طراحان دکوراسیون داخلی باور دارن هرچه تابلو بزرگ تر باشه، بهتره. تابلوهای بزرگ در خیلی از موارد می تونن طراحی دکوراسیون منزل رو کامل کنن. مثلا، اگه تعداد مبلمون یا وسایل موجود در اتاق با توجه به بزرگی فضای اون کم باشه و با فاصله از همدیگه چیده شده باشن، یک تابلوی بزرگ خیلی راحت می تونه میدونِ دید رو پُر کنه.

۲. شکل و ابعاد دیوار

راهنمای انتخاب و خرید تابلو و نکاتی واسه نصب اون  آموزشی

واسه دیواره های بلند که مثل به یک مستطیل وایس تاده به نظر می رسن، بهتره از پرتره و تابلوهای عمودی استفاده شه. اما واسه دیوارهایی که افقی هستن (مثل دیوار راهروی ورودی منزل) بهتره از تابلوهای افقی استفاده کنین. تابلوها باید تا حدی بزرگ باشن و کمه کم دو سوم یا سه چهارم کل دیوار رو بپوشونن.

۳. اندازه سقف

راهنمای انتخاب و خرید تابلو و نکاتی واسه نصب اون  آموزشی

اگه سقف اتاق بلند و طاقی شکله، تابلوهای بزرگی که کل یک دیوار رو پُر می کنن مناسب تر هستن. اما اگه ارتفاع سقف کمه، استفاده از یک تابلوی کوتاه به شکل افقی بهتره.

۴. ایجاد گالری دیواری

راهنمای انتخاب و خرید تابلو و نکاتی واسه نصب اون  آموزشی

واسه درست کردن یک گالری هنری روی یک دیوار بسیار بزرگ، می تونین از تابلوهایی با اندازه های برابر یا با اندازه های مختلف (واسه افزایش جذابیتای چشمی) استفاده کنین. در این روش باید از آثار هنری یک هنرمند، نقاشیایی با رنگ زمینه برابر یا تصاویر چاپی با درون مایه برابر استفاده کنین.

در این بین از تابلوهای سری که واقعا یک اثر هنری واحد هستن، غافل نشید.

خرید تابلو

راهنمای انتخاب و خرید تابلو و نکاتی واسه نصب اون  آموزشی

پس از تصمیم گیری و انتخاب سبک تابلو می تونین واسه خرید اون اقدام کنین. اگه وقت اونو ندارین که در مغازه یا حراجی به دنبال تابلوی دلخواه تون بگردید، می تونین اونو از مغازه های آنلاین تهیه کنین. از اونجا که نمی تونین در خرید آنلاین ابعاد واقعی تابلو رو ببینین، باید با دقت بیشتری از نظر سبک و اندازه به جست وجوی تابلوی مناسب بدین. نکات زیر در خرید آنلاین تابلو بسیار اهمیت دارن:

۱. دقت کنین تابلوهایی رو انتخاب کنین که از نظر سبک و اندازه با فضای منزل همخوانی داشته باشن و بهتره با دکوراسیون دور شون متناسب باشن. به دقت اندازه و سبک تابلو رو مشخص کنین و بعد به جست وجو بدین. اگه نگران تناسب اون با دکوراسیون هستین، بهتره تابلو رو از رنگایی انتخاب کنین که با یک یا دو رنگ از رنگای اصلی دکوراسیون برابری داشته باشه تا اگه بخشی از دکوراسیون تغییر کرد، ناهماهنگی ایجاد نشه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   راهنمای کامل تغذیه نوزاد در ماه های مختلف زندگی 

۲. ارزش آثار هنری فقط به جذابیتای چشمی محدود نمی شه. بعضی وقتا دانستن داستان زندگی هنرمند یا اثر اون می تونه ارزش ویژه ای به تابلو ببخشد. پس هنگام خرید تابلو، درباره هنرمندی که در جست وجوی آثارش هستین، بیشتر تحقیق کنین.

۳. هنر، بهترین فرصت واسه شکستن محدود کردن رنگ هاست. حتما نباید از تابلوهایی استفاده کنین که ترکیبی از رنگای موجود در فضای اتاق باشه. کمی خلاق باشین و به اختلاف هوشمندانه ی رنگا فکر کنین.

پس از جمع آوری اطلاعات لازم، می تونین خرید تابلو رو با خیال راحت به پایان برسونین.

نصب تابلو

راهنمای انتخاب و خرید تابلو و نکاتی واسه نصب اون  آموزشی

پس از خرید تابلو، حال نوبت به نصب اون می رسه. نصب تابلوها اگه به درستی انجام نشه ممکنه منظره ی ناجوری بوجود آورد. واسه نصب تابلوها، حتما نکات زیر رو مورد توجه قرار بدین:

۱. یکی از اشتباهات عادی خیلی از افراد اینه که تابلوها رو اونقدر بالا آویزون می کنن که واسه دیدن اونا باید سرتون رو بلند کنین. تابلوها و آثار هنری باید جایی نصب شن که طبق چشمان فردی با قدِ حدودا ۱۶۷ تا ۱۷۲ سانتی متر قرار گیرند و فرد بدون اینکه زیاد سرش رو به بالا یا پایین خم کنه، بتونه تابلو رو تماشا کنه.

۲. اگه قراره تابلو روی دیوار بالای مبل یا طاقچه ی شومینه نصب شه، ابعاد اون باید به اندازه سه چهارم پهنای مبل یا طاقچه باشه و ۱۵ تا ۳۰ سانتی متر بالاتر از اون قرار بگیره. حتما نیاز نیس این اعداد دقیق باشن، با یک نگاه هم می تونین حدس بزنین.

۳. اگه می خواید به جای یک تابلوی بزرگ چند تابلو رو در کنار همدیگه قرار بدین، اونا رو طوری کنار هم بچینید که نزدیکِ هم باشن نه اینکه اونا رو در کل فضای دیوار پخش کنین.

راهنمای انتخاب و خرید تابلو و نکاتی واسه نصب اون  آموزشی

۴. اگه می خواید چند تابلو رو به شکل گالری نصب کنین، بهتره از مرکز شروع کنین و کم کم تابلوها رو به دور اون اضافه کنین. می تونین از بعضی سایتا واسه نحوه ی چیدمان تابلوها ایده بگیرین. واسه اطمینان بهتره قبل از نصب، طرح انتخابی رو با استفاده از کاغذ یا خودِ تابلوها طبق دستورالعملِ ارائه شده، روی کف اتاق پیاده کنین.

۵. نصب تابلو به شکل شبکه ای (Grid)، یکی از روشای تأثیرگذار به ویژه در تابلوهایی با درون مایه عکاسیه. تابلوهای سیاه وسفید واسه این کار بسیار مناسب هستن. در این روش باید تابلوها رو با مرزهای یه جوری از همدیگه (مثل به تور) جدا کنین.

۶. سعی نکنین همه دیوارها رو با تابلوهای هنری پُر کنین. نصب تعداد محدودی تابلو، فضای دلپذیرتری ایجاد می کنن.

راهنمای انتخاب و خرید تابلو و نکاتی واسه نصب اون  آموزشی

۷. همیشه قرار نیس تابلوهای بزرگ نصب کنین. بعضی وقتا میشه با نصب قابای کوچیک، اثر بیشتری روی بیننده درست کرد. این تابلوها انگار به بیننده اشاره می کنن: «کمی نزدیک تر شو تا بهتر ببینی».

۸. اگه می خواید کمی خلاق تر باشین و فضای پیچیده تری بسازین، تابلو رو جایی قرار بدین که با دکوراسیون حالت لایه لایه به وجود بیاره. مثلا، تابلو رو جایی نصب کنین که یک میز در گوشه ای از اون قرار بگیره و روی میز گلدانی بذارین که برگای اون روی بخش کوچیکی از تابلو سایه بندازه (یا آباژوری که نور رنگی اون روی بخشی از تابلو بیفته).

۹. تابلو رو اون قدر شُل آویزون نکنین که اگه کسی در اتاق رو محکم به هم کوبید، تابلو به زمین بیفته. این کار جدا از اینکه اینکه خطرناکه، به تابلو هم آسیب میرسونه. قبل از شروع نصبِ تابلو، بررسی کنین که دقیقا به چه ابزارهایی نیاز دارین و اونو محکم و ایمن نصب کنین.

۱۰. در آخر، واسه نصب تابلوها فقط به آویزون کردن شون به دیوار اکتفا نکنین. می تونین بعضی از اونا رو روی پیانو، بالای تخت و حتی روی میز قرار بدین (البته بازم باید اونا رو به دیوار تکیه بدین). اگه به نظرتون عجیبه، کمه کم یک بار امتحان کنین!

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید