۱. از نقدینگی شرکت غافل نشید

راهنمای تهیه طرح کسب و کار " آموزشی

خیلی از کارآفرینان در تهیه طرح کار و کاسبی فقط روی سود شرکت تمرکز می کنن. اینا به اشتباه هزینه هایی رو که باید واسه باقی موندن کسب وکارشان بدن در نظرنمی گیرن. این در حالیه که کارآفرینان مجرب هیچوقت از نقدینگی شرکت غافل نمی شن. در مورد هر کسب وکاری که هنوز در حد طرحه میشه این تصور رو داشت که به طور حتم سودآور هستش، اما واقعیت ممکنه اون روی سکه رو نشون تون بده. دور از انتظار نیس که یک شرکت در موقعیتی قرار بگیره که نقدینگی کافی واسه پرداخت بدهیای معوقه رو نداشته باشه و از اون طرف، مشتریان هم بدهیای خود رو به موقع با شرکت تسویه نکنن.

۲. ایده ی اصلی تون رو بیشتر از اندازه بزرگ نکنین

راهنمای تهیه طرح کسب و کار " آموزشی

ایده ای که واسه راه اندازی یک کسب وکار جدید تو سرشونه مطمئنا از اهمیت بالایی برخورداره، اما این تنها کانون توجه واسه تهیه طرح کار و کاسبی نیس. یادتون باشه هیچ ایده ای حتی اگه هم خیلی فوق العاده باشه به خودی خود کافی نمیشه و ضامن موفقیت کسب وکارتان نمی شه. فراموش نکنین عالی ترین ایده ها هم تنها در صورتی محقق می شن که بستر لازم رو واسه عملی کردن شون جفت و جور کنین. پس به جای اینکه فقط و فقط به ایده ی کسب وکارتان توجه نشون بدین، به این فکر کنین که چه جوری، کجا و چه وقت باید این ایده رو به مرحله اجرا درآرین.

۳. دقیق و جزئی نگر باشین

راهنمای تهیه طرح کسب و کار " آموزشی

وقتی در حال مشخص کردن اهداف تون هستین و به یک مدل کسب وکار بلندمدت فکر می کنین، لازمه تا حد امکان دقیق و جزئی نگر باشین. خیلی از کارآفرینان به اندازه کافی به جزئیات اهمیت نمی دن و واسه همین طرحی که تهیه می کنن خیلی کلی و نامفهومه. مثلا، به جای اینکه بنویسین «رشد قابل توجه در چند سال اول» بهتره دقیق تر باشین و بگید «۴۰ درصد افزایش فروش در سال اول و ۳۰ درصد در سال دوم.»

نبود جزئی نگریِ کافی دو دلیل داره: بی انگیزگی در ارائه اطلاعات فنی و دقیق یا ترس از اینکه حساب و کتاب تون غلط از آب دربیاد. یادتون باشه اگه حساب و کتاب تون اون طور که پیش بینی کرده بودین از آب درنیامد، هیچ اشکالی نداره. اما اگه به دنبال اهداف عملی و قابل آزمایش می گردین، لازمه از همون اول آخر دقت و نکته سنجی رو در تهیه طرح کار و کاسبی به خرج بدین.

۴. در تعیین مدل کسب وکار واقع بین باشین

راهنمای تهیه طرح کسب و کار " آموزشی

همونجوریکه گفته شد در تهیه طرح کار و کاسبی باید روی اهداف دقیق و مشخص تمرکز کنین. با این حال، اهداف دقیق و مشخص به تنهایی واسه تحقق ایده ای که تو سرشونه کافی نیستن، بلکه لازمه در پیش بینیای مالی و تعیین چشم اندازه های آینده شرکت واقع بین باشین. خیلی از کارآفرینان بیشتر از اندازه به آینده کار و کاسبی جدید خود خوش بین هستن و فکر می کنن به طور حتم با یک رشد صعودی روبرو می شن. مثل این کارآفرینان تصور می کنن یه مدت بعد از اینکه کسب وکارشان راه افتاد به نقطه اوج فروش می رسن، حال اونکه بیشتر کسب وکارها این روند رو در واقعیت طی نمی کنن. یادتون نرود گمانه زنیای غیرواقع بینانه در آینده به ضرر کسب وکارتان تموم میشه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   راهنمای خرید دوچرخه ثابت؛ چه جوری با دوچرخه ثابت وزن مون رو کم کنیم؟ 

۵. اولویت هاتون رو مشخص کنین

راهنمای تهیه طرح کسب و کار " آموزشی

فهرستی از کارایی که قراره انجام بدین تهیه و همه موارد رو اولویت بندی کنین. ببینین کدوم یک از این اقدامات رو لازمه زودتر انجام بدین. اولویت بندی به خاطر این دارای اهمیته که نمی شه همه اقدامات رو یک باره در پیش گرفت، پس چه بهتر که مهم ترینا رو در بالا جدول بذارین. یادتون نرود هر کسب وکاری تنها در صورتی به ثمر می شینه که قدم به قدم پیش برده شه.

راهنمای تهیه طرح کسب و کار " آموزشی

۶. حسابی تحقیق کنین

خیلی مهمه که از خودتون بپرسید چه مقدار از فعالیتای مربوط به تهیه طرح کار و کاسبی شما طبق ی گمانه زنیای بدون فکره و چه مقدار از اون بر مبنای داده های واقعی و اطلاعات معتبر بوجود اومده؟ اگه مثل ی کارآفرینان عجول و ناآزموده هستین، به احتمال زیاد تهیه طرح کار و کاسبی خود رو بیشتر طبق ی اطلاعات بی پایه نوشته اید. حتی اگه در ردیف کارآفرینان باتجربه قرار دارین و می تونین با تکیه به دانسته های خودتون به نتیجه گیری برسین، بازم پیشنهاد می کنیم از تحقیق و بررسی منابع تکمیلی غافل نشید.

۷. یک طرح منظم و سازماندهی شده تهیه کنین

راهنمای تهیه طرح کسب و کار " آموزشی

یادتون باشه شما تنها کسی نیستین که باید در مراحل مختلف به طرح کار و کاسبی مراجعه کنه. سرمایه گذاران، شرکای کاری و حتی نیروهای متخصصی که قراره به استخدام دربیاورید، قبل اینکه تصمیم بگیرن با شما همراه شن باید به طرحی که تنظیم کردین مراجعه کنن. پس اگه طرح تون رو طوری تهیه کرده باشین که نامفهوم و به هم ریخته به نظر می رسه، اثر نامناسبی روی خواننده می ذاره و دیگر حتی فرقی نمی کنه چه قدر ایده ی کسب وکارتان عالی و بی نقصه.

منبع : entrepreneur

راهنمای تهیه طرح کسب و کار " آموزشی

ایده خود رو به پول تبدیل کنین

راهنمای تهیه طرح کسب و کار " آموزشی


۳

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید