حوله همیشه یکی از لازم ترین جنسا واسه زندگی رزومره بوده اما با گذر زمان شکلای مختلف حولها واسه مصارف مختلف به وجود اومدن که خیلی از افراد بدون توجه به جنس و کاربری شون از اونا استفاده می کنن. افرادی هم هستن که انتخاب درستی دارن اما نمی دونن چه جوری از حولها مراقبت کنن تا عمر مفیدشان بیشتر شه و مجبور نشن زود به زود واسه خرید حوله اقدام کنن. با ما همراه باشین تا شکلای مختلف حولها و چند تا نکته مهم در مراقبت از اونا به ویژه حوله تن پوش رو با هم مرور کنیم.

وزن حوله

حولها بسته به کاربردی که دارن وزن و جنس متفاوتی دارن. هر چه وزن بیشتر باشه پرزهای بلندتر و توانایی جذب آب بیشتری داره، البته وزن تا حدودی به جنس حوله هم بستگی داره. وزن حولها با واحد GSM (گرم بر مترمربع) بیان می شه. حولهایی که دارای GSM کمی هستن، نازک تر و سبک ترن. مثلا حولهایی که GSM اونا بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ه انتخاب خوبی واسه مصارف آشپزخانه و باشگاهی به حساب می رن و حولهای با GSM بالاتر واسه حموم، استخر، ساحل و هتلا مناسب ان. حولهای ابعاد حمامی با رنگ سفید انتخاب خوبی واسه حولهای مخصوص استخر، سونا و جکوزی هستن که معمولا کلفت و نرم و دارای وزنای تقریبی ۶۸۰ و ۹۰۰ گرمی هستن. حولهایی که در ورزشگاها، باشگاها، مدارس و هتلا بسیار کاربرد دارن به طور عادی وزن شون از ۲۲۰ تا ۷۷۰ گرم متغیره.

جنس حوله

راهنمای کامل خرید شکل های مختلف حوله و نکاتی واسه مراقبت از اونا  آموزشی

حوله پنبه ای

کلا هرچه میزان پنبه در حوله بیشتر باشه قدرت جذب اون بالاتره چون الیاف پنبه به طور طبیعی می تونن تا ۲۵ برابر وزن شون مایعات رو جذب کنن. در حولهای مصارف روزمره از پنبهای استاندارد استفاده شده. حولهای ۱۰۰٪ پنبه ای نرم تر و لطیف تر هستن و قیمتای مقرون به صرفه ای دارن. اگه این حولها با مقدار کمی سیلک (ابریشم) ساخته شن، واسه استفادهای دراز مدت عالی هستن. حولهای حموم فوق العاده نرم و باکیفیتی هم که در هتلا استفاده می شن از پنبهای استاندارد در گرم بالا تولید شدن تا دووم و کارایی خوبی داشته باشن.

حولهای پنبه ای/پلی استر (۸۶٪ پنبه و ۱۴٪ پلی استر نخ ریسی شده) واسه استفادهای تکراری دووم بیشتری دارن و واسه شرکتایی که بودجه ی خوبی واسه هدایا در نظر گرفتن، بسیار مناسبه.

حولهایی که با روش Zero Twist بافته می شن تا ۳۰٪ از حولهای دیگر سبک ترن. در این حولها از پنبه ی کمتری استفاده شده، سریع تر خشک می شن و با محیط زیست هم سازگارند.

حوله پنبه ای ارگانیک

اشخاصی که به اهمیت محیط زیست واقف هستن و پوستای حساسی دارن باید از این نوع حولهای تن پوش استفاده کنن. حولهای پنبه ای ارگانیک در سراسر جهان با محبوبیت روبه رو هستن. دلیل محبوبیت این نوع از حولها اینه که با محیط زیست سازگارند و هیچ گونه مواد شیمیایی در اون به کار نرفته، جدا از اینکه این در کشت این نوع پنبها هم هیچ مواد آفت کشی استفاده نشده. این پنبها واسه استفاده ی حوله واسه پوستای حساس و نوزادان بسیار مناسبه.

حوله ابریشم و ساتن

این حولها شیک، قشنگ و لوکس هستن و به وسیله نخای ابریشم و ساتن بافته می شن. این تن پوشا نازک، ظریف و سبک وزن هستن و گزینه مناسبی واسه فصول گرم به حساب می رن اما زیاد مقرون به صرفه نیستن. موقع شست وشو هم اگه اشتباهی رخ بده اندازه اونا کوچیک می شه.

حوله پشم مصنوعی

این حولها بسیار مقاوم ان و توانایی جذب آب زیادی دارن. اندازه این حولها معمولا تا مچ پاست، چون باید حس گرمی و راحتی رو بسازن.

حوله پشم ارگانیک

راهنمای کامل خرید شکل های مختلف حوله و نکاتی واسه مراقبت از اونا  آموزشی

این حولها از پشم گوسفند تهیه شدن و به دلیل نرمی زیاد، بسیار محبوب هستن. اما در نظر داشته باشین که قدرت جذب این نوع حولها بسیار کمه.

حوله بامبو

بامبو یک ماده طبیعی و موافق با محیط زیست با خواص ضدباکتریایی و ضدحساسیته. حولهای بامبو نازک و سبک هستن و در بین افرادی که آلرژی یا حساسیت پوستی دارن محبوب ان. این حولها تا حدودی گرون هستن اما یکی از بهترین هدایایی هستن که واسه عزیزان تون می تونین تهیه کنین.

حوله میکروفیبر

میکروفیبر یک ماده مصنوعیه که از ابریشم ظریف تر اما دارای قدرت جذب زیادیه. حولهای تن پوش میکروفیبر سبک وزن و بادوام هستن و واسه پوستای حساس مناسب ان واسه همین حولهای گرانبهاتر دارای الیاف میکروفیبر هستن.

حوله نایلونی

حولهای تن پوش با جنس نایلون بسیار ارزون قیمت هستن و خیلی راحت هم تمیز می شن. تنها ویژگی مثبت این حولها همون قیمت ارزون شونه.

راهنمای خرید و مراقبت از حوله تن پوش

راهنمای کامل خرید شکل های مختلف حوله و نکاتی واسه مراقبت از اونا  آموزشی

حولهای تن پوش جدا از اینکه حموم در استخر، ساحل و محل بیرون اومدن آب زیر زمینیای آب گرم هم کاربرد دارن. این حولها جدا از اینکه اینکه واسه هر شخص لازمن، گزینه ایده آلی واسه هدیه دادن در موارد خاص مثل جشن عروسی، جهیزیه، سالگرد، تولد، روز ولنتاین و روز مادر هستن.

هر زمان که تصمیم به خرید داشتین- به ویژه در خریدهای آنلاین- از نمودارهای موجود واسه اندازه گیری استفاده کنین و به خاطر داشته باشین راهنمای اندازه در کشورها و مناطق مختلف، متفاوته. البته حوله تن پوش باید کمی واسه بدن آزاد باشه و اندازه کمر اون با اندازه کمر شما برابری داشته باشه. سه اندازه استاندارد واسه حولهای تن پوش هست:

 • حوله تن پوش تموم قد: این نوع حولها معمولا تا مچ پا می رسن. اگه در مناطق سرد زندگی می کنین یا در زمستون می خواید گرمای دلپذیر بعد از حموم رو تجربه کنین این حولها انتخاب مناسبی هستن.
 • حوله تن پوش تا زانو: این نوع حولها معمولا دارای وزن کمتری نسبت به حولهای تموم قد هستن. زمان مناسب این اندازه واسه فصل تابستانه. از این حوله واسه استخر و محل بیرون اومدن آب زیر زمینیای آب گرم هم استفاده می شه.
 • حوله تن پوش بالای زانو (سارافون): این حولها واسه بانوانی که عادت ندارن مدت زیادی رو در حموم صرف کنن و یک دوش سریع می گیرن مناسبه، چون در حمومای سریع رطوبت کمتری جذب پوست می شه و بدن کمتر به گرمای حموم عادت می کنه، پس احتیاجی به حولهای بلند واسه خشک کردن نیس.

اندازه الیاف میکروفیبر ۰٫۰۱ اندازه موی انسانه و با استفاده از یک فرایند تکنولوژیکی تولید می شن. حولهای میکروفیبر از حولهای ابریشمی هم بهتر و سبک ترن. از دیگر نکات مثبت حوله تن پوش میکروفیبر میشه به جذب بالای آب، وزن بسیار سبک و نرمی و لطافت اون اشاره کرد. تنها نکته منفی این حولها قیمت گران اون نسبت به پوشاک روزمرهه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   رازهای استفاده از کانسیلر واسه جذاب تر شدن پوست 

شست و شو و مراقبت از حوله تن پوش

راهنمای کامل خرید شکل های مختلف حوله و نکاتی واسه مراقبت از اونا  آموزشی

حولها به دلیل رطوبت، گرما، اکسیژن موجود بین الیاف و مواد مغذی حاصل از پوستهای بدن شما، محیط بسیار مناسبی واسه رشد باکتریا به حساب می رن. یک متخصص در مورد ی بیولوژی و پاتولوژی در دانشگاه پزشکی نیویورک اعلام کرد که بیشترین حد پس از ۳ بار استفاده از حوله باید اونو بشورید.

حولها هر چقدر که باکیفیت و بادوام باشن باید از اونا در برابر اثرات منفی شست وشو، خشک کردن و فضای نگهداری مراقبت کنین. پس بهتره درباره ترفندهای نگهداری بیشتر بدونین:

 • همیشه دستورالعمل شست وشویی رو که تولیدکنندگان به حوله میزنن بخونین، چون دمای بالا ممکنه باعث تغییر شکل حوله تن پوش شه.
 • به عنوان یک قانون ی کلی همیشه به یاد داشته باشین که حولها رو با استفاده از مواد شوینده ی ملایم و در دمای ۳۰ تا ۶۰ درجه سانتیگراد بشورید.
 • به خاطر داشته باشین موادهای شوینده ی حولهای رنگی و سفید با هم متفاوت هستن.
 • در شست وشو از سفیدکنندها استفاده نکنین چون به بافت و پرزهای حوله تن پوش آسیب میزنن.
 • بعضی از نرم کنندها باعث آسیب رساندن به الیاف حوله می شن و کارایی اونا رو در خشک کردن بسیار کاهش میدن، پس برابر دستورالعمل مخصوص حوله پیش برید.
 • هیچ وقت حولها رو همراه با دیگر لباسا در ماشین لباسشویی قرار ندین.
 • پس از پایان چرخه شست وشو پیشنهاد می شه که حولها رو در خشک کن قرار بدین تا سریع تر خشک شن.
 • پس از حموم و استفاده از حولها، هیچ موقع اونا رو در قفسها قرار ندین. بهتره اونا رو بر رخت آویز حموم آویزون کنین.
 • حولهای خشک رو هیچ وقت به شکل فشرده در طبقات و قفسهای حموم قرار ندین چون باعث از دست دادن نرمی اونا می شه.

راهنمای خرید و مراقبت از حولها واسه هتلا

راهنمای کامل خرید شکل های مختلف حوله و نکاتی واسه مراقبت از اونا  آموزشی

هنگامی که به فکر می کنین، فقط پارچهای قابل شست وشو، حولهای دستی و حولهای استاندارد حمامی به ذهن می رسه. با این حال واسه تهیه ی حولهای هتل باید تموم نیازای مشتریان خود رو در نظر داشته باشین تا اونا اقامتی دلپذیر و راحت رو در هتل شما تجربه کنن.

 • حولهای دستی: این حولها در ابعاد کوچیک تولید شده و مناسب خشک کردن دست و صورت هستن.
 • حولهای زیرپایی: این حولها از حولهای حمامی کوچیک ترن و واسه جلوگیری از ایجاد لغزش در حموم به کار می رن.
 • حولهای حمامی بزرگ: اندازه مناسبی دارن و تموم بدن رو می پوشونن.
 • حولهای تن پوش: این حولها دارای آستین و یقه هستن تا بدن رو خیلی راحت بپوشونن. بعضی از این حولهای تن پوش هم دارای کمربند هستن. این حولها قدرت جذب آب بالایی دارن اما نسبت به حولهای دیگر دیرتر خشک می شن.

مراحل شست وشوی حولهای هتل

راهنمای کامل خرید شکل های مختلف حوله و نکاتی واسه مراقبت از اونا  آموزشی

زمانی که حولهای مناسب رو واسه مشتریان هتل خود خریداری کردین باید این حوله رو واسه میهمانان بعدی تمیز نگه دارین. هر چند هتلا روشای مختلفی رو در شست وشو به کار می گیرن اما اینجا نکاتی واسه شست وشوی راحت تر حولها رو مرور می کنیم:

 • فشار آب: قبل از اضافه کردن مواد شیمیایی حوله رو در زیر آب با فشار بالا بذارین.
 • شست وشو: حولها رو در آب گرم با مواد شوینده بشورید. راهنماییایی هم که واسه شست وشو روی برچسب مایع قرار دارن شما رو در راه درستی هدایت می کنن.
 • شفافیت: هیچ وقت استفاده از سفیدکنند ها رو واسه شست وشوی حولها پیشنهاد نمی کنیم، اما در صورت ضرورت از سفیدکنندهایی استفاده کنین که دارای کُلُر نباشن. در این صورت به حفظ کیفیت و ظاهر حوله کمک می کنین.
 • خشک کردن: بعد از تموم شدن چرخه شست وشو، حولها رو از ماشین لباسشویی خارج کنین و واسه خشک کردن از گرما بالا استفاده کنین تا حوله خالی از وجود هر گونه میکروب شه.

چیدمان حولها

وسایلی مثل حوله، لباسشویی، و اجناس بهداشتی، واسه نگهداری در فضایی مثل اتاق خواب مناسب نیستن بلکه باید در حموم و با چیدمانی درست قرار داده شن تا هم به حفظ بهداشت این وسایل کمک کنن و هم از دید چشمی قشنگ به نظر برسن.

اگه هم فضای حموم شما کوچکه در این بخش چیدمانای متنوعی رو آوردیم تا انتخاب بهتری واسه فضای حموم خود داشته باشین.

۱. نصب کردن قفسه

به جای اینکه به فکر قرار دادن قفسه و طبقات در زیر سینک باشین، به فضای عمودی دور روشویی فکر کنین. چون اگه به هر دلیلی آب از زیر سینک به قسمت پایین نفوذ کنه، تموم حولها و لوازم بهداشتی دچار مشکل می شن. قفسهای متفاوتی وجود دارن که شما می تونین در کنار یا بالای سینک نصب کنین تا حولها رو در اونا بذارین. در این چیدمان حولها هم قشنگ به نظر می رسن و از طرفی دیگر هم بهداشتی و قابل دسترس باقی خواهند موند.

۲. استفاده از فضای کنار دربا

راهنمای کامل خرید شکل های مختلف حوله و نکاتی واسه مراقبت از اونا  آموزشی

این مشکلیه که در تموم دنیا هست. چه خونواده ای چار نفره باشین و چه تنها و مجرد زندگی کنین شاید همیشه به دنبال مکانی می گردین که حوله ی مرطوب خود رو در اونجا بذارین. اگه هم حوله ی مرطوب خود رو در هر جای نامناسبی بذارین، هر گونه امتیاز بهداشتی رو در حوله از بین می برین. در این شرایط ما فضای پشت درب حموم رو به شما معرفی می کنیم. طبق گزارش محققان سایت MarthaStewart حمومای انگشت تعدادی در دنیا هست که فضای مناسبی واسه حولها داشته باشن.

راهنمای کامل خرید شکل های مختلف حوله و نکاتی واسه مراقبت از اونا  آموزشی

۳. استفاده از آویزهای سبدی

راهنمای کامل خرید شکل های مختلف حوله و نکاتی واسه مراقبت از اونا  آموزشی

تا به حال شده وارد حموم شید و از یاد ببرین حوله با خود ببرین؟ واسه مرتفع شدن این مشکل از دیواره های حموم می تونین استفاده ی بهینه کنین. از سبدهای حصیری به شکل آویز بر دیوار می تونین بهره ببرین و حولها رو با ترتیب دلخواه درون این سبدها بچینید.

نکته: با لوله کردن حولها می تونین فضای بیشتری از درون این سبدها رو در اختیار داشته باشین. در این صورت حموم فضای گرمی پیدا می کنه.

۴. استفاده از فضای بالای دربا

راهنمای کامل خرید شکل های مختلف حوله و نکاتی واسه مراقبت از اونا  آموزشی

یکی از فضاهایی که ندیده گرفته می شه فضای بالای درب حمامه. این محل واسه اضافه کردن یک طبقه عالیه که می تونه واسه نگهداری کاغذ توالت اضافی، حوله و بقیه اجناس استفاده شه. البته بهتره واسه بیشتر کردن تحمل وزن طبقه، دو گونیا در زیر طبقه بذارین.

۴. استفاده از فضاهای منحصربه فرد

راهنمای کامل خرید شکل های مختلف حوله و نکاتی واسه مراقبت از اونا  آموزشی

قفسهای کوچیک، عمودی یا جعبها واسه این شرایط خوب کارایی دارن. بعضی هم علاقه دارن از کابینت یا کتابخونهای مینیاتوری استفاده کنن. این وسیله واسه هر سلیقه ای مناسبه چون دسترسیای زیادی واسه مصرف کننده ایجاد می کنه.

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید