در جهان علم، اینشتین رو به عنوان خیلی باهوش ای بی مثل می شناسن. از اینشتین پرسیدند: «اگه واسه حل مسئله ای پیچیده فقط یک ساعت زمان داشته باشی، چیجوری این کار رو انجام می دی؟» اینشتین جواب داد: «۵۵ دقیقه رو به فهمیدن صورت مسئله اختصاص میدم و ۵ دقیقه واسه یافتن راه حل وقت می ذارم.»

جواب اینشتین به طور روشن اهمیت درک و شناخت مسئله رو نشون می ده. در این مطلب، به شما می گیم که قبل از ایده پردازی و اجرای تکنیکای حل مسئله، چه چیزایی رو باید درنظر بگیرین.

 

ایده های نوآورانه چیجوری به ذهن افراد خطور می کنن؟

شاید بارها در کافی شاپا از پوشش ساده ای که دور لیوان کاغذی قهوه قرار میدن، استفاده کردین. این پوشش یک اختراع کاربردیه و از مواد عایق ساخته شده. با استفاده از اون می تونین بدون اینکه دست تون بسوزد، لیوان داغ قهوه رو نگه دارین.

راهنمای حل مسئله به روش آلبرت اینشتین  آموزشی

مخترع این وسیله «جی سارنسون» است. فکر می کنین این ایده چیجوری به ذهن سارنسون رسید؟ یک روز صبح سارنسون در حال بردن دخترش به مدرسه، بین رانندگی قهوه می خوره که به دلیل داغیِ بیش ازحد لیوان نتونست اونو نگه داره و قهوه روی لباسش ریخت. واسه همین تصمیم گرفت وسیله ای اختراع کنه که بتونه با اون لیوان داغ قهوه رو نگه داره.

معمولا باور عمومی بر اینه که ایده های مفید و نوآورانه باید اصیل، جدید و خلاقانه باشن. اما این باور، خودش مانعی بر سر راه خلاقیته. جی سارنسون قصد نداشت یک محصول خلاقانه بسازه، اون فقط میخواس راهی واسه حل مشکلش پیدا کنه.

راهنمای حل مسئله به روش آلبرت اینشتین  آموزشی

«نوآوری معنیش این نیس که چیزی رو از دل هیچ ایجاد کنین.»

 

 

به مسائل روزمره بیشتر توجه کنین

راهنمای حل مسئله به روش آلبرت اینشتین  آموزشی

مسائل و مشکلات همه جا وجود دارن، اما معمولا کسی به اونا توجه نمی کنه. خیلی از اختراعاتی که الان از اونا استفاده می کنیم، واسه حل مشکلات عادی روزمره ساخته شدن. فرض کنین در یک روز بارانی قصد دارین جایی برید. از طرفی دوست ندارین چکمهای سنگین بارانی بپوشید و از طرف دیگه دوست ندارین پاهایتان خیس شن؛ «کاورهای ضد آب مخصوص کفش» به همین منظور ساخته شدن. می تونین اونا رو روی کفش تون بپوشید و پس از رسیدن به مقصد اونا رو دربیاورید. مثال دیگر، بطریای آب هستن. بطریای آب به دلیل شکلِ استوانه ای شون، در کیفای دستی جا نمی شن. به همین سادگی بطریایی به شکل مکعب مستطیل ساخته شدن که ضخامت شون به اندازه یک کتابه (تصویر بالا).

پیشرفت واقعی فقط زمانی اتفاق میفته که به مشکلات توجه کنین و پس از یافتن اونا، به دنبال راه حل برید.

۱. مسائلی که از قبل واسه اونا راه حل مناسب هست

سطح سختی: سخت.

واسه بعضی از مسائل، الان راه حلای خوبی هست. مثلا، در هوای گرم ومرطوب مردم از پنکه، کولر و سیستم تهویه ی مطبوع استفاده می کنن. فرض کنین می خواید راه حل بهتری واسه این موضوع پیدا کنین. به نظر شما اصلا احتیاجی به این کار هست؟

واسه پیداکردن راه حلِ بهتر، باید پیشرفت بزرگی در میدون ی فناوری به وجود بیارین. این کار نیازمند صرف هزینه و امکانات زیاده. هزینه و امکاناتی که می تونین در راه پیداکردن راه حل واسه مسائل مهم تری صرف شون کنین.

۲. مشکلاتی که از زمانای قدیم وجود دارن اما هنوز راه حلی واسه اونا پیدا نشده

سطح سختی: متوسط.

این نوع مسائل ممکنه به دلیل بزرگی یا پیچیدگی زیاد، با سختی همراه باشن. مثلا، «فقر» مشکل بسیار بزرگیه و همه این رو میدونن. اما تا الان هیچکی نتوانستهه واسه اون راه حلی پیدا کنه. چون درمورد فقر، هم با مسئله پیچیده ای روبه رو هستیم و هم واسه رفع اون منابع مون بسیار محدود هستن. بااین حال، این مسائل مثل مسائل نوع اول سخت نیستن. از اونجا که واسه شون راه حلی پیدا نشده، آزاد هستین که ایده های خلاقانه ای واسه رفع اونا پیدا کنین. این مسائل می تونن منبع الهام شما باشن. ممکنه الان به منابع کافی دسترسی نداشته باشین، اما این قضیه نباید شما رو دلسرد کنه. به راه حل فکر کنین و در زمان و شرایط مناسب اونو اجرا کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   راههای جلب اعتماد همسر؛ چیکار کنیم تا همسرمان چشم بسته اعتماد کنه؟ 

۳. مسائلی که واسه شون راه حل هست، اما این راه حلا مناسب نیستن

سطح سختی: آسون.

واسه این نوع مسائل از قبل راه حلایی هست، اما برخلاف مسائل نوع اول راه حلای اون ناقص یا نامناسب هستن. مثلا، گوشیای هوشمند همیشه در حال بهترشدن هستن. گوشی هوشمند فناوری جدیدی نیس، اما از همون روزی که این گوشیا اختراع شدن تا کنون تواناییای زیادی به اونا اضافه شده و این روند بازم ادامه داره. نوآوری فقط به ایجاد راه حلای جدید محدود نمی شه، می تونین به تکمیل و بهبود راه حلای موجود فکر کنین.

بهترین راه واسه پرورش ایده های نوآورانه اینه که اول از مسائل متوسط یا آسون شروع کنین.

مسائل مناسب رو پیدا کنین

مسائل و مشکلات زیادی در زندگی وجود دارن. به دنبال مسائلی بگردید که در بخش ی تخصص تون هستن؛ جایی که بتونین مهارت ها و علم تون رو نشون بدین. دامنه ی مسائل دور تون رو محدود کنین، در این صورت از اینکه نمی تونین بعضی مشکلات رو کنترل کنین ناراحت و پریشون نخواهید شد.

در زندگی روزمره مشکلاتی وجود دارن که همیشه تکرار می شن. یکی از مشکلاتی رو که بیشتر از بقیه آزارتان می ده، درنظر بگیرین. از خودتون بپرسید به چه دلیل همیشه این مشکل پیش میاد؟ دلیل یا دلایل خاصی داره؟ درک عمیق مشکل و یافتن علل ریشه ای اون به شما کمک می کنه راه و روش اونو راحت تر درک کنین.

حال می تونین به پیداکردن راه حل فکر کنین.

روش حل مسئله

راهنمای حل مسئله به روش آلبرت اینشتین  آموزشی

اول بررسی کنین واسه این مشکل، راه حل یا راه حلایی از قبل هست؟ اگه جواب مثبته، به چه دلیل این راه حلا موثر نیستن؟ شاید به این دلیله که به علل ریشه ای اون رسیدگی نمی کنن یا اینکه فقط بعضی از اون علل رو برطرف می کنن. به این فکر کنین که چیجوری می تونین راه حل موجود رو بهتر کنین. پیشرفت دادن یک راه حل بسیار آسون تر از جانشین کردن اون با یک راه حل جدیده.

اگه راه حلی از قبل واسه اون وجود نداره، می تونین به دنبال ایده های جدید باشین. در این حالت، حل مشکل کمی سخت تر هستش. قبل از اونکه به طور با هم به تموم علل ریشه ای مشکل بدین، هر کدوم از اونا رو به طور جداگونه در نظر بگیرین. این راه و روش می تونه در یافتن راه حل کامل به شما کمک کنه.

به جای فکر کردن به ایده های جدید، اول مسائل رو پیدا کنین

به این فکر نکنین که باید یک ایده ی عالی و جدید پیدا کنین. اول به دنبال مشکل یا مسئله مناسب بگردید. به مشکلاتی که در زندگی با اونا روبرو هستین فکر کنین. با رسیدگی به همین مشکلات روزمره می تونین اثر مثبتی بر جهان و مسائل اون داشته باشین.دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید