عطر شما بخش غیرمشهود اما بسیار تأثیرگذار بر استایل و البته تا حدودی شخصیت شماس که اثر زیادی روی دیدگاه و نظر دور و بریا نسبت به شما داره. بزرگ نمایی نیس اگه بگیم یک عطر خوشبو به اندازه یک دست لباس شیک تأثیرگذاره و نه تنها اعتمادبه نفس شما رو بالا می بره بلکه شما رو در نگاه دور و بریا فردی قوی، تأثیرگذار، جذاب و محبوب جلوه می ده. با این همه به نظر می رسه بیشتر از هشتاد درصد آقایان در انتخاب عطر و ادکلن مناسب تبحر زیادی ندارن و از اون جایی که نوع پوست خود رو نمی شناسند و بعضی وقتا هم در انتخاب عطر، روحیات و علایق شون رو فراموش می کنن عطر اشتباه رو انتخاب می کنن. در این نوشتار ما به شما می گیم که چه جوری با توجه به نوع پوست، علایق و روحیات خود و حتی دور و بریا تون یک عطر مردانه مناسب بخرین. با ما باشین تا راهنمای خرید عطر مردانه رو بخونین.

راهنمای خرید عطر مردانه؛ چه جوری یک عطر مردانه مناسب بخریم؟  آموزشی

 

به چه دلیل عطر می زنیم؟

وقتی که یک رایحه ی مناسب با فصل، موقعیت شغلی و اجتماعی تون، شخصیت و روحیات و البته نوع پوست تون انتخاب می کنین نه تنها فردی جذاب جلوه می کنین بلکه از نگاه خانوما هم، نمره قبولی می گیرین. طبق تحقیقی که سالای پیش در سطح اروپا انجام شد، ملاک اصلی آقایان واسه انتخاب خانوما در نگاه اول ویژگیای ظاهری خانوما بود، در حالی که بو و رایحه ی خوش به طور ناخودآگاه مهم ترین عامل انتخاب یک مرد از طرف خانوما اعلام شد؛ تا اون جا که در اروپا این اصطلاح بر سر زبانهاست که «خانوما با بو کشیدن و از راه بینی عاشق می شن». دلیل این شاید اون باشه که معمولا بینی خانوما به دلایل هورمونی بیشتر از آقایان نسبت به بو حساسه و یعنی زنان نسبت به مردها حس بویایی قوی تری دارن. به هر حال اهمیت انتخاب یک عطر مناسب و خوشبو واسه مردها دوبرابر می شه.

وقتی از عطر حرف می زنیم از چه حرف می زنیم؟

راهنمای خرید عطر مردانه؛ چه جوری یک عطر مردانه مناسب بخریم؟  آموزشی

ادوپرفیوم

اگه به خاطر مشکلاتی مثل آلرژی و میگرن رابطه خوبی با «پرفیوما» یا همون «عطرها» ندارین پیشنهاد ما به شما استفاده از «ادوپرفیوم» است. ادوپرفیوما به خاطر میزان کمتر عصارهای روغنی (بین ۱۵ تا ۲۰ درصد) نسبت به عطرها سبک تر و ملایم تر هستن و هم تا حدود زیادی موندگاری و دووم عطرها رو دارن. اگه از اون دسته افرادی هستین که دوست دارن در تموم طول روز بوی عطر بدن پرفیوم و ادوپرفیوم مناسب ترین انتخابا واسه شمان.

ادوتویلت

«آب معطر» یا «ادوتویلت» به خاطر درصد بالاتر الکل و میزان کمتر اسانسای روغنی که در ترکیب اونا استفاده شده حتی نسبت به ادوپرفیوما هم سبک ترن و بوی ملایم تری دارن. از نظر تخصصی ادوتویلتا از ادکلنا غلیظ تر هستن و از بین نتای سه گانه عطرها، در ساخت ادوتویلتا روی نت ساده تکیه شده و بخاطر این نسبت به عطرها دووم بسیار کمتری دارن (حدود سه تا چار ساعت). به خاطر سبک تر بودن ترکیب ادوتویلت نسبت به عطر و ادوپرفیوم به نظر می رسه که ادوتویلتا انتخابای مناسب تری واسه محیطای کاری و جلسات رسمی هستن.

راهنمای خرید عطر مردانه؛ چه جوری یک عطر مردانه مناسب بخریم؟  آموزشی

ادکلن

برخلاف تصور عموم که عطر (Perfume) رو واسه خانوما و ادکلن (Eau de cologne) رو واسه آقایان میدونن حقیقت اینه که ادکلنا به خاطر میزان اسانس به کار رفته در اونا (حدود ۲ تا ۵ درصد) و مقدار بیشتر الکل، بسیار سبک و کم دووم ان. پس اگه به دنبال یک رایحه ی قوی و موندگار هستین به هنگام خرید حتما به برچسب روی شیشه ی عطر دقت کنین.

اوفرش

در کنار ادکلنا، «اوفرش»ها هم به خاطر غلظت کم، میزان بسیار کمتر اسانس و روغن (حدود سه درصد) و درصد بالای الکل واسه استفاده ی روزانه بسیار محبوب هستن.

عطر دیزاینری و آرتیزان بخریم یا عطر نیش؟

راهنمای خرید عطر مردانه؛ چه جوری یک عطر مردانه مناسب بخریم؟  آموزشی

اگه اهل استفاده از عطر و ادکلن باشین حتما تا به حال اصطلاحاتی مثل عطرهای «دیزاینری»، «آرتیزان» و «نیش» رو شنیدین. اما فرق بین این سه نوع عطر رو هم میدونید؟ اصلا عطرهای دیزاینری و آرتیزان با عطرهای نیش چه فرقی دارن؟

عطر دیزاینری

اگه اهل خرید از برندهای لوکس و معروفی مثل «بربری»، «کریستین دیور»، «کامل فورد»، «شنل» و … هستین شما یک خریدار عطرهای «دیزاینری» هستین. طراحان عطرهای دیزاینری با توجه به سلیقه ی عموم و نیاز بازار عطرهای برند خود رو طراحی و تولید می کنن.

عطر نیش

در بین نامای اسم و رسم دار عطر و ادکلن شاید اصطلاح عطرهای «نیش» کمتر به گوش تون خورده باشه و البته حق هم دارین. واژه فرانسوی «نیش» که به معنای تولید و پخش محدود یک کالاست به عطرهای لوکس و گران قیمتی گفته می شه که به وسیله طراحان زبده ی عطر که حتما صاحبان برندهای لوکس و گرون نیستن و شاید عطاری بی نام و نشون با کسب وکاری محدود باشن، بیشتر واسه افراد خاص یا به شکل سفارشی به تعداد محدود تولید می شن. عطرهای «نیش» که تا این آخرای عطر مختص تسلط، ثروتمندان و خونوادهای سلطنتی بود در سالای گذشته عمومیت و محبوبیت بیشتری پیدا کردن با این همه هنوزم عطر «نیش» عطر مخصوص خواص و ثروتمندان حساب می شه.

راهنمای خرید عطر مردانه؛ چه جوری یک عطر مردانه مناسب بخریم؟  آموزشی

راهنمای خرید عطر مردانه؛ چه جوری یک عطر مردانه مناسب بخریم؟  آموزشی

عطرهای «نیش» واقعا نه یک کالای تجاری بلکه آثاری هنری هستن. بد نیس بدونین در سالای گذشته تولید کنندگان اونا در کنار بوهای خوش «مشک»، «وانیل» و میوه های مختلف عطرهایی با بوهای عجیب و غریب از بوی «بدن نوزاد» تا «بوی کاغذ» و حتی بوی «خون» و «عرق» رو هم به فهرست عطرهای نیش اضافه کردن. از مشهورترین برندهای تولیدکننده ی عطر نیش برند محبوب «Guerlain» است. با این همه برندهای معتبر و محبوب عطرسازی و خونه ی مد لوکس ازجمله خونه ی مد «کریستین دیور» و برند مشهور «Tom Ford»، طی سالای گذشته خط تولید عطرهای «نیش» خود رو با توجه به استقبال مشتریان خود از این عطرها راه اندازی کردن.

عطرهای آرتیزانی

در دنیای پر زرق و برق عطر و ادکلن، عطرهای «آرتیزانی» نسخه کوچیک تر و محصول شرکتایی کوچیک هستن که بیشتر روی فروش آنلاین و محلی تکیه دارن و عطار و صاحب برند معمولا یک نفر با تعداد کارکنانی به اندازه انگشتان دسته. عطرهایی با اسانس مواد طبیعی محصول کلی ی این عطاریا هستن و پس میشه گفت که نسخه کوچیک تر عطرهای «نیش» هستن. از بین برندهای معتبر آرتیزانی میشه به نامایی چون «DSH»، «Le Labo» و «BYREDO» اشاره کرد.

در مورد رایحها یا نتای بویایی عطر بیشتر بدونین

راهنمای خرید عطر مردانه؛ چه جوری یک عطر مردانه مناسب بخریم؟  آموزشی

رایحه یا نت ساده: رایحه ی ساده واقعا بوییه که بی معطلی بعد از اسپری کردن عطر یا ادکلن به مشام تون می رسه. نت ساده ی عطر که معمولا سریع و تازه به سرعت تبخیر می شه و اتفاقا بیشتر افراد انجام دهنده اشتباه می شن و عطر رو بی معطلی بعد از بو کشیدن نت ساده ی اون انتخاب می کنن. نت ساده ی عطر معمولا بوی میوه هایی مثل پرتقال و لیمو و گیاهانی مثل اسطوخدوس و شکوفهای پرتقال و لیموست.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   راه های تقویت حافظه واسه درس خوندن؛ هرچه می خونین رو ملکه ذهن تون کنین "

رایحه یا نت میانی یا ثانویه: نت میانی عطر بی معطلی بعد از رایحه ی ساده به مشام می رسه و حدود ۱۰ دقیقه یا بیشتر ماندگاره. رایحه ی میانی معمولا بوی گلایی مثل «رز» و «یاسمین»، «علف و برگ درختان»، میوه هایی مثل شکلای مختلف «توت»، «هلو» و «گلابی» و ادویهای مثل «جوز»، «میخک»، «دارچین» و شکلای مختلف «فلفل» است.

رایحه یا نت پایانی: رایحه ی اصلی و موندگار عطر نت پایانی اینه که حدود نیم ساعت طول می کشه تا به مشام برسه و همون رایحه ایه که تا پایان هم با شما می مونه. نت سوم معمولا رایحه چوبایی مثل «چوب درخت سدر»، «خزه»، «دود»، «چرم»، «مشک» و ادویهایی مثل «وانیل» و «دانه لوبیا تونکا» است.

نوع پوست و انتخاب عطر مناسب

توجه به نوع پوست نقش مهمی در انتخاب درست عطر و ادکلن داره.

پوست چرب و مرطوب: اگه پوست بدن تون چرب و مرطوبه چربیِ روی پوست تون می تونه رایحه ی اصلی عطر رو تغییر بده. واقعا چربی و رطوبت پوست طی یکسری فعل و انفعالات شیمیایی با عطر ترکیب شده و جدا از اینکه اینکه دووم عطر رو بیشتر می کنه بوی اونو هم تغییر می ده. بهترین انتخاب واسه پوستای چرب عطرهای گلی-میوه ای و ملایمه.

پوست خشک: افرادی با پوست خشک و کم آب لذت خیلی از رایحه ی عطر و ادکلن شون نمی برند چون هم پوست شون در اثر الکل موجود در این خوشبوکنندها خشک تر می شه و هم نوع پوست شون به گونه ایه که بوی عطر سریع از بین میره. مشکل اینجاست که استفاده از عطر و ادکلنای قوی تر واسه پوستای خشک باعث کهیر و آلرژی می شه و انتخاب مناسبی نیس.

راهنمای خرید عطر مناسب واسه آقایان طبق تیپ شخصیتی

راهنمای خرید عطر مردانه؛ چه جوری یک عطر مردانه مناسب بخریم؟  آموزشی

بذارین خیال تون رو راحت کنیم، شما خودتون بهترین کسی هستین که می تونین تشخیص بدین با توجه به تیپ شخصیتی، موقعیت شغلی، شرایط آب و هوایی محل زندگی و نوع پوست تون کدوم رایحه واسه تون مناسبه و کدوم رایحه به دردتون نمی خورد. اجازه ندین کسی به جز افرادی که واسه تون مهم هستن مثل همسر یا نزدیک ترین دوست، واسه انتخاب عطر نظرش رو به شما مجبور کنه، تجربه نشون می ده عطر و ادکلنایی که واسه دوست و فامیل به عنوان هدیه می خریم معمولا بلا استفاده باقی می مونن. بهترین راهنما واسه انتخاب عطر مناسب بوی بدن و نوع پوست تونه. به باور ی کارشناسان اولین موردی که موقع انتخاب عطر مردانه باید بهش توجه کنین شخصیت تونه. اگه فردی جدی و تودار هستین بهتره سراغ عطرهای گلی-میوه ای و وانیلی نرید. بهترین انتخاب واسه شما عطری طبق مشک و عنبره. مردها اهل ورزش و جنب وجوش باید سراغ عطرهای «سبز» برن. منظور از عطرهای سبز عطرهاییه که در ترکیب اونا از عصاره گیاهان سبز مثل چمن و خیار و مرکباتی مثل لیمو و پرتقال ماندارین استفاده شده.

مردها جذاب و عاشق پیشه بهتره سراغ عطرهای گلی-میوه ای برن. اگه رئیس یک شرکت یا مؤسسه ی بزرگ هستین و دل تون می خواد همیشه فردی سرسخت و جدی در کار جلوه کنین بهتره عطرهایی با بوی چرم رو که معمولا رایحه ی عسل و توتون هم در خود دارن انتخاب کنین. اگه در شهری مرطوب و گرم زندگی می کنین سراغ عطرهای سنگین نرید واسه این آب وهوا بهترین انتخاب عطرهای سبک و خنک هستن. مردها اهل شب نشینی و مهمانی بهتره عطرهای لایه لایه که به مرور نت هاشون رو به نمایش می ذارن انتخاب کنن.اگه کارمند هستین و با همکاران تون در یک اتاق کار می کنین اصلا عطرهای سنگین با بوی مشک و برگشت رو انتخاب نکنین، بهترین گزینه واسه کارمندها «ادوتویلتا» هستن. عطر مناسب زمستون هم عطرهای گرم و شیرین با رایحهای وانیل، عنبر و هله. واسه روزهای بهاری عطرهایی با رایحه ی چوب و چرم، فلفل صورتی و گل و میوه انتخابای خوبی هستن.

واسه خرید عطر وقت بذارین

راهنمای خرید عطر مردانه؛ چه جوری یک عطر مردانه مناسب بخریم؟  آموزشی

واسه خرید عطر عجله نکنین، همیشه اولین انتخاب بهترین انتخاب نیس. بعد از اینکه چند عطر رو بو کردین مقداری «دانه قهوه» که همیشه در عطر فروشیا به همین منظور موجوده بو کنین تا قسمت بویایی مغزتون تمرکز پیدا کنه و بهتر بتونین واسه انتخاب عطر تصمیم بگیرین. واسه بهترین انتخاب مراحل زیر رو انجام بدین.

  • اول کمی عطر روی مچ دست نزدیک به نبض تون اسپری کنین. دقت کنین که پوست مچ دست تون خشک باشه. مچ دست تون رو نمالید، با این کار رایحه ی عطر رو به اصطلاح می کُشید!
  • عطر رو روی لباس تون اسپری نکنین. با این کار اجازه نمی بدین که عطر با روغنایی که به طور طبیعی روی پوست تونه درگیر شه و تموم نتهایش رو به مشام شما برسونه.
  • عطر رو قطره قطره روی لباس تون نریزید. با این کار هم لباس تون لک می شه و هم رایحه ی واقعی عطر به مشام تون نمی رسه. عطر رو روی پوست پشت زانو، پشت گوش، مچ دست و روی گردن اسپری کنین.
  • معمولا در مغازه های عطرفروشی نوارهای معطری آغشته به بوی بعضی عطر و ادکلنا به شما میدن تا نظر شما رو در مورد اون رایحه بدونن. پیشنهاد ی ما به شما اینه که با بو کردن این نوارها در مورد خرید یک عطر تصمیم نگیرید. وقتی این نوارهای معطر رو بو می کنین فقط نتای ساده عطر به مشام تون می رسه که گذرا هستن. بوی اصلی عطر در نت پایانی اون پنهون که حدود ۲۰ تا نیم ساعت بعد از اسپری کردن به مشام تون می رسه، این یک آزمایش تجربی شیمیه.

راهنمای خرید عطر مردانه؛ چه جوری یک عطر مردانه مناسب بخریم؟  آموزشی

  • سعی کنین تموم نتای عطر رو بو کنین، این مترصد اینه که واسه خرید عطر کمه کم ۴۵ دقیقه وقت بذارین تا نت سوم که بوی اصلی عطره هم به مشام تون برسه.
  • فراموش نکنین که عطر خریدن یک مراحل زمان بره نه یک کار الله بختکی و سرسری! بیشتر آقایان تصور می کنن که تموم رایحها خوب هستن و روی تن شون می شینن این در حالیه که عطر شما امضای شماس پس باید در انتخاب اون دقت کنین و سند چندتایی از عطر یا ادکلنا رو با توجه به فصل به نام خودتون بزنین.دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید