تا به حال به پوست تون به عنوان نشونه ای از زیبایی فکر کردین که با گرم شدن هوا باید بیشتر از اون مراقبت کنین یا اینکه اونو فقط یک لایه محافظ، ابزاری واسه لمس کردن یا مدرکی گویا واسه سن وسال تون میدونید؟ گرچه پوست شما می تونه همه اینا باشه، اما چشمگیرترین اندام بدن تون هم هست. این نوشته رو بخونین تا با راه های مراقبت از پوست در تابستون آشنا شید.

 

مراقبت از پوست به ویژه در روزهای گرم تابستون که امواج فرابنفش خورشید می تونه آثار مخربی بر پوست محافظت نشده بزاره، مهم و ضروریه. این اشعها ممکنه احساس خوب و هیجان انگیزی در شما بسازن، اما به یاد داشته باشین که اثرات قرار گرفتن در خطر نور خورشید کم کم ناخوشاینده. بنا به گزارش آکادمی متخصصین پوست آمریکا، یک پنجم آمریکاییا در طول زندگی خود به یه جور از سرطان پوست گرفتار می شن.

قرار گرفتن دراز مدت در خطر اشعه ی فرابنفش خورشید می تونه باعث دچار شدن به آب مراورید شه. طبق گزارش مؤسسه ی ملی بینایی (National Eye Institute)، ۲۰ میلیون آمریکایی بالای ۴۰ سال به آب مروارید دچارند. پیری زودرس پوست هم از مشکلات اشعه ی فرابنفش خورشید روی پوسته. مؤسسه ی ملی کهنسالی آمریکا (The National Institute on Aging)، نور خورشید رو عامل اصلی چروک، خشکی و لکهای پوستی می دونه.

بهترین راه پیشگیری از بروز این مشکلات چیه؟ هنگامی که در طول روز بیرون هستین از پوست تون در برابر اشعهای مضر آفتاب محافظت کنین، حتی در روزهای ابری؛ چون این اشعها از ابر، رطوبت و مه عبور می کنن. خطر اشعه ی آفتاب در تموم فصول هست و آسیب به دلیل اون هر ساله بیشتر می شه. دکتر ران شلتون (Ron Shelton)، عضو آکادمی پوست و جراحی زیبایی آمریکا، دارای بورد تخصصی پوست و استادیار مرکز پزشکی مونت سینای (Mount Sinai) در نیویورک می گه: «حدود ۲۰ درصد از کل زمانی که ما در خطر اشعهای مضر آفتاب هستیم مربوط به فصل پاییز، زمستون و بهاره و بدون دودلی بیشترین آسیبای به دلیل نور خورشید در فصل تابستون روی می ده».

پس شما چه از نظر سلامتی نگران پوست خود باشین و چه از نظر زیبایی بهش اهمیت بدین، بهتره هنگام رفتن به ساحل، فضای باز یا حتی حیاط خونه تون از پوست خود در برابر نور خورشید خوب محافظت کنین و سلامت و تازگی پوست تون رو در تموم سال حفظ کنین.

سرطان پوست، عادی ترین نوع سرطان در آمریکا ی آمریکاست. دلایل محکمی هست که نشون می ده زیاد در خطر نور خورشید بودن، خطر دچار شدن به سرطان ملانوما رو که کُشنده ترین نوع مریضی هاست افزایش می ده.

کرمای ضدآفتاب

راهنمای مراقبت از پوست در تابستون " آموزشی

کرم ضدآفتاب بهترین دفاع در برابر آفتاب سوختگی و سرطان پوسته که به شکلای لوسیون، کرم، پماد، ژل و اسپری در دسترسه. بعضی از این کرما، رنگ و جلوه ی خاصی هم به پوست می بخشن.

اینکه بهترین نوع ضدآفتاب کدامه بستگی به خود شما داره. دکتر اندرو کافمن (Andrew Kaufman)، جراح پوست و عضو انجمن جراحی پوست آمریکا می گه: «خوبه از محصولی استفاده کنین که SPF بالاتری داره، اما مهم تر از اون باید ضدآفتابی رو پیدا کنین که دوستش داشته باشین و راحت تر از اون استفاده کنین، چون در این صورت بیشتر سراغ اون خواهید رفت».

حتما ۱۵ تا نیم ساعت قبل از بیرون رفتن از ضدآفتاب استفاده کنین. ضدآفتاب رو به مقدار کافی به پوست خود بمالید، طوری که این کار یک دقیقه طول بکشه. اگه قراره به ساحل برید، کمه کم ۳۰ گرم از ضدآفتاب رو به شکل و تموم بدن تون بمالید. اگه لازمه پوست تون رو بهتر بپوشونین، از ضدآفتاب بیشتری استفاده کنین. اگه شنا می کنین، عرق می کنین یا قراره واسه یه مدت طولانی در فضای باز باشین، هر دو ساعت یک بار اونو تجدید کنین. ضدآفتاب شما باید ویژگیای زیر رو داشته باشه:

 • در برابر آب مقاوم باشه؛
 • عرق یا آب خیلی راحت اونو از روی پوست پاک نکنه؛
 • دارای SPF ۱۵ یا بالاتر باشه؛

SPF ضدآفتاب، عیار حفاظتی اینه که نشون می ده مصرف کننده قبل اینکه دچار آفتاب سوختگی شه، تا چه حد می تونه زیر نور آفتاب بمونه. مثلا فردی که به طور طبیعی (بدون ضدآفتاب) بعد از ۱۰ دقیقه در خطر نور خورشید بودن، دچار آفتاب سوختگی می شه، اگه از ضدآفتاب با SPF ۲ استفاده کنه، بعد از ۲۰ دقیقه دچار آفتاب سوختگی میشه. یک ضدآفتاب با SPF ۳۰ به همین فرد امکان می ده که ۳۰ برابر زمان ساده زیر نور خورشید بمونه، یعنی ۳۰ برابر دیرتر دچار آفتاب سوختگی میشه؛ با وجود این نباید از SPF واسه تعیین زمان مجاز زیر آفتاب بودن استفاده کنین.

پوست حتی بدون سوختگی هم ممکنه دچار آسیب شه. SPFای بالاتر، عیار حافظتی شون به طور نسبی بالاتر نمی ره. مثلا SPF۱۵ برابر ۹۳ درصد از اشعهای مضر رو درخشش می ده، درحالی که SPF ۳۰ حدود ۹۷ درصد این اشعها رو مشخص می کنه.

 • طیف محافظتی وسیع داشته باشه.

ضدآفتابای شامل بنزوفنون، سینامیت، سولیسوبنزون، سالیسیلات، اکسید تیتانیوم، زینک اکسید و آووبنزون، طیف محافظتی زیادی دارن.

ضدآفتابی که فاکتورهای گفته شده رو نداشته باشه، تنها تابش UVB رو که عامل اصلی آفتاب سوختگی و سرطان پوسته فیلتر می کنه. محافظت در برابر اشعه ی UVB هم اهمیت زیادی داره چون عامل پیری زودرس پوست و دچار شدن به سرطان پوسته.

لباس

حتما از کلاه مناسب استفاده کنین تا اشعهای مضر آفتاب به پوست سر و گوش هاتون نرسه. کلاهایی که لبه های پهن دارن و از گوش هاتون هم محافظت می کنن، انتخاب مناسبی هستن.

لباسایی که ویژگیای زیر رو دارن از رسیدن پرتوهای مضر آفتاب به پوست شما جلوگیری می کنن:

 • لباسایی که از کتان غیررنگی، پلی استرهای بسیار براق و ابریشم نرم و نازک درست شدن پرتوهای UV رو جذب می کنن یا درخشش میدن و مانع رسیدن اشعهای مضر به پوست می شن؛
 • پارچهای تیره تر تابش UV رو جذب می کنن و از بدن دور نگه می دارن؛
 • لباسایی که بافت یا گره های فشرده دارن از نفوذ اشعهای مضر جلوگیری می کنن.

لیپ بالم یا نرم کننده ی لب

لب یکی از قسمت هاییه که با استعداد دچار شدن به سرطان پوست و لبه چون زیاد در خطر نور آفتاب قرار میگیره. لبای خشک و ترک خورده که استفاده از لیپ بالم یا وازلین هم کمکی به بهتر شدن شون نمی کنه ممکنه نشون دهنده ی «کراتوز اکتینیک» باشن. این مریضی مرحله ساده ی دچار شدن به سرطان پوسته که توانایی پیشرفت کردن و تبدیل شدن به شکلای مختلف کشنده تر این مریضی رو داره. افراد بیشتر فراموش می کنن به لبای خود ضدآفتاب یا لیپ بالم بزنن یا دائم به اونا زبون میزنن. واسه محافظت کامل از لبا موارد زیر رو رعایت کنین:

 • از اجناس ویژه ی لب که دارای SPF ۱۵ یا بالاتر هستن استفاده کنین. اگه سابقه سرطان لب یا پوست دارین از ضدآفتاب با SPF ۳۰ یا بالاتر استفاده کنین؛
 • استفاده از محصول مخصوص لب رو بسته به میزان تماس با پرتوهای UV، هر دو ساعت یک بار یا هرچقدر که لازمه تکرار کنین؛
 • وقتی زیر نور خورشید هستین از روغن بچه، وازلین یا رژلبای براق استفاده نکنین؛
 • اگه قصد استفاده از رژلب رو دارین، سعی کنین رنگای تیره تر رو انتخاب کنین چون نسبت به رژلبای براق و نورانی، لباتون رو در برابر اشعهای UV بیشتر محافظت می کنن؛
 • بهتره از رژلب شامل SPF یا محصول مخصوص لب که SPF، آنتی اکسیدان و توانایی رطوبت رسانی و محافظت کنندگی بیشتری داره، استفاده کنین.

عینک آفتابی

راهنمای مراقبت از پوست در تابستون " آموزشی

عینکای آفتابی بزرگ که سایهای بزرگ روی صورت ایجاد می کنن امسال دوباره مُد شدن. دکتر رسیدن هودرو (Neil Hodur) استاد اُپتومتری در کالج اُپتومتری دانشگاه ایلینویز که طرفدار پروپاقرص این مدل عینکای آفتابیه می گه: «هرچه بیشتر چشماتون رو بپوشونین، از شدت نوری که به بخش پشت چشماتون می رسه بیشتر خواهید کاست».

قرار گرفتن دراز مدت در خطر تابش UV می تونه سفیدی چشم رو قرمز کنه، درست همون گونه که می تونه پوست رو بسوزونه و کم کم مشکلات چشمی ای مثل آب مروارید و پوچی لکه زرد رو به وجود میاره. واسه پیشگیری از آسیب چشما، از عینکای آفتابی ای استفاده کنین که ویژگیای زیر رو داشته باشن:

 • عینک آفتابی با ۴۰۰ UV؛

این عینک می تونه ۴۰۰ نانومتر (۱۰۰ درصد) از اشعه ی UV رو جذب کنه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   راهکارهای افزایش انگیزه واسه درس خوندن 

 • عینک آفتابی ضدضربه؛

این نوع عینکا در برابر ضربه یا تصادف مقاومت می کنن.

 • عینک آفتابی با رنگ مناسب؛

عینکای آفتابی با رنگای نیمه شفاف، قشنگ و جذاب هستن اما واسه جلوگیری از خطاهای رنگی بهتره از عینکای آفتابی با رنگای خاکستری و قهوه ای استفاده کنین.

 • عینک آفتابی با قیمت مناسب.

عینک آفتابی خوب و مفید ممکنه هر قیمتی داشته باشه، از ۳۵ هزار تومن گرفته تا ۴۰ میلیون تومن.

 

لوازم آرایشی

آرایش روی صورت می تونه مثل محافظی در برابر پرتوهای مضر آفتاب بکنه؟ جواب مثبته. وقتی هر نوع پوششی روی صورت می تونه مانع رسیدن اشعهای مضر آفتاب به پوست شه، لوازم آرایشی هم می تونن اینجور مانعی بسازن اما توانایی محافظت کافی در برابر آفتاب سوختگی یا سرطان پوست رو ندارن.

لوازم آرایشی معدنی (طبیعی)، کرم پودرهای تیره تر، پنکیکا و سایه ی چشم نسبت به بقیه لوازم آرایشی، توانایی بیشتری واسه محافظت از پوست در برابر نور آفتاب دارن، گرچه آرایش روی صورت ممکنه پوست رو به طور یکنواخت پوشش نده یا در طول روز پاک شه و توانایی اش رو جهت محافظت مؤثر در برابر تابش UV از دست بده. پس پیشنهاد می شه اول از ضدآفتاب استفاده و بعد روی اون آرایش کنین.

لوازم آرایشی شامل SPF با طیف وسیع می تونن تابش UV رو فیلتر کنن اما به اندازه خود ضدآفتاب مؤثر نیستن و خوب ضدآفتابا به پوست نمی چسبن. وقتی ضدآفتاب رو با چیز دیگری ترکیب کنین، معمولا از خاصیت فیلترکنندگی UV اون کم کرده می شه.

کودکان و افراد ضعیف

راهنمای مراقبت از پوست در تابستون " آموزشی

کودکان نه تنها در برابر آسیبای تابش خورشید ایمن نیستن بلکه آسیب پذیرتر هم هستن. آکادمی متخصصین پوست آمریکا حدس می زنه که بچه ها تا ۱۸ سالگی ۸۰ درصد از زندگی شون رو در خطر نور خورشید هستن. اگه کودکی سابقه آفتاب سوختگی همراه با تاول داشته باشه، احتمال اینکه بعدا دچار سرطان پوست شه، بسیار زیاده.

راهنمای مراقبت از پوست در تابستون " آموزشی

پس بهتره که هم خودتون و هم کودکان تون بین ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعدظهر در خطر نور خورشید قرار نگیرید. واسه محافظت کودکان در برابر آسیبای به دلیل تابش UV اصول مراقبت در برابر آفتاب سوختگی رو فراموش نکنین؛ استفاده از ضدآفتاب، پوشیدن لباسای مناسب، محافظت از لبا و استفاده از عینک آفتابی. اما استثناها و نکات دیگری هم هست.

نوزادان کوچیک تر از ۶ ماه

نوزادان زیر ۶ ماه باید از تابش آفتاب دور باشن. اگه اونا رو بیرون می برین، یک کلاه لبه دار پهن روی سرشون بذارین، لباس مناسب و محافظت کننده به اونا بپوشونین و واسه شون از عینک آفتابی استفاده کنین. قبل از استفاده از ضدآفتاب واسه نوزدان از متخصص کودک راهنمایی و مشاوره بگیرین.

کودکان بزرگ تر از ۶ ماه

این کودکان همیشه باید از ضدآفتاب با SPF ۱۵ یا بالاتر استفاده کنن. SPFهای ۳۰ و بالاتر واسه بچهایی پیشنهاد می شه که زمان زیادی رو در فضای باز می گذرونن و پوست بسیار روشن و چشما و موهای روشن دارن.

نوجوانان

نوجوانان زمان زیادی رو مشغول فعالیت و بازی در بیرون از خونه هستن که این می تونه اونا رو در خطر آسیب نور خورشید بذاره. تموم اصول مربوط به مراقبت از پوست در برابر اشعهای مضر آفتاب رو واسه نوجوانان رعایت کنین.

اتاقکای سولاریوم و اجناس برنزه کننده

راهنمای مراقبت از پوست در تابستون " آموزشی

اتاقکای خطرناک برنزه کننده رو از یاد ببرین. اجناس برنزه کننده که به شکل لوسیون، کرم، ژل و اسپری وجود دارن بهتر از قرارگرفتن زیر اشعهای سولاریوم هستن. ماده فعال دی هیدروکسی استون (DHA) موجود در این نوع اجناس سلولای مرده ی پوست رو با رنگ پوشش می ده. وقتی این سلولای مرده از روی پوست شسته یا لایه ورداری شن، رنگ برنزه هم پنهون می شه.

چند نکته:

 • محصول برنزه کننده ای رو پیدا کنین که مناسب پوست تون باشه؛

بعضی از برنزه کنندها ممکنه پوست بعضی از افراد رو نارنجی کنن پس اول محصول رو روی ناحیه کوچیکی از پوست تون تست کنین.

 • اجناس برنزه کننده حتما شامل ضدآفتاب نیستن؛

برچسب روی محصول رو بادقت بخونین. سازمان غذا و داروی آمریکا، تولیدکنندهای اجناس برنزه کننده رو مجبور کرده که روی برچسب محصول جمله هشداردهنده ی «این محصول شامل ضدآفتاب نیس» رو قید کنن.

 • از مصرف قرصای برنزه کننده پرهیز کنین؛

این قرصا مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا نیستن و ممکنه مشکلات جانبی ای مثل تغییر رنگ چشم رو به دنبال داشته باشن.

مراقبت از شکلای مختلف پوست

بهترین اجناس مراقبت از پوست کدوم ان؟ دکتر لزلی بامان (Leslie Baumann)، متخصص پوست و زیبایی و نویسنده ی کتاب «چاره ی شکلای مختلف پوست» در این مورد می گه بستگی به نوع پوست شما داره. اون در کتابش پوست رو به شکلای مختلف خشک یا چرب، حساس یا مقاوم، پیگمانته (دارای رنگدانه و لک) و غیرپیگمانته، چروک دار یا بدون چروک و منفذ تقسیم می کنه. ترکیب این چار حالت، ۱۶ نوع متفاوت رو ارائه می ده مثل پوست ِ خشک، مقاوم و پیگمانته (DRPW)، و پوست حساس، پیگمانته و چروک دار (DSPW). شکلای مختلف مختلف پوست، علاجا و راهکارهای مختلفی هم میخوان.

پوست چرب

اگه پوست شما چربه، به کرم یا مرطوب کننده نیاز ندارین. پیشنهاد می شه از کالاهایی استفاده کنین که شامل اسید سالیسیلیک هستن مثل ژل شست وشوی صورت نوتروژینا که بدون چربیه و واسه برطرف کردن جوش مفیده یا تونر اسکین مدیکا که شامل روغن درخت چای و اسید سالیسیلیکه. بنزوئیل پروکساید هم واسه افرادی که پوست حساس و با استعداد جوش دارن مفیده. پن اکسیل (PanOxyl) ۵ درصد و محلول بازسازی کننده ی پرواکتیو (Proactiv) هم نمونه هایی از اجناس پیشنهاد شده هستن.

پوست خشک

اگه پوست تون خشکه، باید به دنبال کرمای بازسازی کننده یا مرطوب کننده ای باشین که دارای کلسترول، سرامید و اسیدهای چرب باشن؛ مثلا اجناس مناسب پوستای حساس ِ داو (Dove)، سراوه (CeraVe) و آتوپالم (Atopalm). از مصرف فومای پاک کننده و صابونایی که ممکنه لیپیدهای لازم پوست تون رو از بین ببرن پرهیز کنین.

پوست حساس

ترکیبات ضدالتهابی واسه پوستای حساس بهترین اثر رو دارن. اگه پوست تون حساسه، بهتره اجناس شامل بابونه، شیرین بیان، خیار، گاوچشم، اسید سالیسیلک و سلنیوم رو انتخاب کنین.

پوست مقاوم

اگه پوست تون مقاومه می تونین هر نوع محصول مراقبت از پوستی رو که دوست دارین استفاده کنین، چون لایه بیرونی پوست شما مقاومه و می تونه از لایه های زیری در برابر آلرژنا و مواد آسیب رسان محافظت کنه. اما خیلی از اجناس مراقبت از پوست ممکنه واسه شما خوب عمل نکنن چون نمی تونن به پوست تون نفوذ کنن.

پوست پیگمانته

محلولای شامل هیدروکینون، اسید موجیک، آربوتین، تیروستات و عصاره درخت توت در برطرف کردن لکای صورت مفیدند. ویتامین C و رتینوئید هم مؤثر هستن به ویژه اگه نوع پوست تون مقاوم، پیگمانته، چروک دار و خشک (یا چرب) باشه.

پوست چروک دار

اگه پوست شما چین وچروک داره از اجناس رتینوئید و آنتی اکسیدان مثل ایده بنون، فرولیک اسید و ویتامین C استفاده کنین. مصرف آنتی اکسیدانای خوراکی مثل عصاره پلی پودیوم لوکوتوم «Polypodium leucotomos» و انار هم پیشنهاد می شه.

اگه همه این شکلای مختلف رو کنار هم قرار بدیم، یک پوست خشک، مقاوم، پیگمانته و چروک دار و یک پوست چرب، مقاوم، پیگمانته و چروک دار با استفاده از رتینوئیدها به میزان زیادی وضعیت بهتری پیدا می کنه و چین وچروکا و رنگدانهای پوستی هم کمتر می شه. پوست خشک به مرطوب کننده ی ترمیمی نیاز داره، درحالی که واسه پوست چرب عنصر اسید سالیسیلیک ضروریه.

سردرگم شدید؟!

ترکیبات و عناصر به ظاهر معجزه آسایی که در اجناس مراقبت از پوست وجود دارن بی فایده ان و به جای اینکه شرایط پوست تون رو بهتر کنن، باعث سردرگمی و ناامیدی تون شدن؟ اصلا عجیب نیس! چون صنعت لوازم آرایشی و بهداشتی تجارتیه که در اون واسه جلب مشتری بر سر صدها نوع محصول رقابت می شه. خیلی از این برندهای معروف ادعای هر چیزی رو دارن، از برطرف کردن چین وچروکای انجام شده تا سفت و محکم کردن پوست. خیلی از این ادعاها بر مبنای تحقیقات علمی ساده هستن، اما سند و مدرکی وجود نداره که حتما نتایج وعده شده حاصل شن. پس واسه اینکه بفهمین در این بازار پرهیاهو کدوم محصول مناسب پوست شماس، پیشنهاد می کنیم به متخصص پوست مراجعه کنین.

منبع : webmd.com

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید